b_300_300_16777215_00_images_amirypish4.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شهردار پیشوا از گام بزرگ مجموعه شهرداري در جهت تحقق شهر سبز خبر داد و گفت: با اجرای طرح جنگل کاری 450 هکتاری پیشوا سرانه فضای سبز شهر 4 برابر خواهد شد.

جلسه تعیین تکلیف اراضی ۴۵۰ هکتاری جهت اجرای طرح جنگل کاری در پیشوا به ریاست حسین عباسی سرپرست فرمانداری و با حضور حکمت امیری شهردار، رئیس اداره مسکن و شهرسازی، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری و رئیس اداره ثبت اسناد و سایر مسئولان فرمانداری و شهرداری پیشوا برگزار شد.

حسب دستور استاندار تهران  و مصوبه ستاد فضای سبز استان مبنی بر اجرای ۶ هزار هکتار جنگل‌کاری و توسعه فضای سبز  طی یک دوره ۵ ساله در استان تهران، سهم شهرستان پیشوا ۴۵۰ هکتار تعیین و مقرر شد این میزان از اراضی ملی جهت جنگل‌کاری و اجرای طرح کمربند سبز به شهرداری واگذار شود و دستگاه ها و ادارات متولی نیز موظف شدند تا در جهت اجرای این طرح مشارکت و همکاری داشته باشند.

در این راستا واحد فضای سبز معاونت خدمات شهر شهرداری پیشوا با تدوین طرح جامع توسعه فضای سبز با هدف افزایش سرانه و جلوگیری از پیشرفت کویر ،از ابتدای پاییز با بصورت عملیاتی کاشت درخت را در اراضی مربوطه آغاز کرد.

در این جلسه موانع پیش روی اجرای طرح جنگل کاری ۴۵۰ هکتاری پیشوا بررسی و برای رفع آن چاره اندیشی شد.

دکترحکمت امیری اظهار امیدواری کرد: با حمایتهای فرماندار محترم و همکاری سایر نهادها بتوانیم در افق تعیین شده ،با همت کارکنان شهرداری پیشوا سرانه فضای سبز یکپارچه در پیشوا چهار برابر شود.

وی با بیان اینکه حفظ و نگهداری فضای سبز مهمتر از ایجاد آن است افزود : باید استانداری اعتباراتی را جهت انتقال پساب و ایجاد سیستم مکانیزه ابیاری تحت فشار برای شهرداری تخصیص دهد تا در فصل گرما بتوان درختان را از گزند خشکسالی مصون داشت.

همچنین دکتر اسفندیاری معاون خدمات شهر شهرداری پیشوا خبر از کاشت گونه های اصلاح شده متناسب با اقلیم منطقه داد و عنوان کرد: سعی شهرداری در ایجاد باغشهر کاربردی است که طرح مطالعات جامع آن در دست اقدام است.

وی افزود: در صورت تصویب و اجرایی شدن این طرح حدود ۵۰۰ نفر اشتغال مستقیم خواهیم داشت و بخش عمده ای از این فضا به کاشت درختان مثمر و با رویکرد محصولات باغی گرمسیری صادرات محور اختصاص خواهد یافت.

مدیر طرح توسعه باغشهر ۴۵٠هکتاری پیشوا گفت :با دستور علمی بودن امور شهرداری ،بزودی طَی یک نشست تخصصی با پژوهشگاه منابع طبیعی و گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی کشور و اساتید دانشگاه های منطقه ،شرایط ،فرصتها ،موانع ،تهدیدات و چالش های پیش رو بررسی و ضمن انتخاب راهکارهای علمی ،برنامه جامع و سند راهبردی باغشهر کاربردی پیشوا رونمایی خواهد شد.