ادامه مطلب...
مدیر آموزش، تشکیلات و بهبود روش‌های معاونت برنامه‌ریزی شهرداري اصفهان گفت: در مجموعه شهرداري اصفهان بر اساس تصميم مديريت ارشد، امسال شهرداري اصفهان به عنوان نخستين کلان‌شهر به صورت جامع در فرايند ارزيابي جايزه تعالي سازماني بر اساس مدل EFQM شرکت مي‌کند.
 مرتضی نصوحی اظهارکرد: مدیریت شهری اصفهان به اين عزم رسيده که مجموعه شهرداري را به محک ارزيابان برون سازماني بسپارد تا بتواند در مسير بهبود و تعالي حرکت‌هايي مستدام داشته باشد تا به نتايج خوبي دست پيدا کند.
وی با بیان اینکه نکته مهم مدل تعالی سازمانی اين است که به صورت جامع و متوازن تمام فعاليت‌هاي شهرداري را مورد ارزيابي قرار مي دهد، افزود: مدل EFQM در دو بخش «توانمند سازها» که به کمک آنها نتایج محقق می‌شود و «نتایج سازمانی» مورد ارزیابي قرار مي‌گيرد.

مدیر آموزش، تشکیلات و بهبود روش‌های معاونت برنامه‌ریزی شهرداري اصفهان تصريح کرد: مجموعه سازمان‌هايي که در اين فرايند ارزيابي شرکت مي‌کنند، بايد بر اساس خود ارزيابي، اظهارنامه‌اي تهيه و در فرايند جايزه شركت كرده و پس از آن، ارزيابان برون سازماني مجموعه شهرداري را ارزيابي مي كنند.

وی خاطرنشان کرد: برای ارزیابی تعالی سازماني در شهرداري اصفهان هفت نفر ارزياب انتخاب شده‌اند که از تاريخ دوم تا پنجم بهمن ماه به صورت حضوري اين فرايند را انجام مي‌دهند.

نصوحی با بیان اینکه در این فرایند، ارزيابي توانمندسازها و نتايج کارهاي شهرداري را مورد سنجش و ارزيابي قرار مي‌گيرد، گفت: بخشي از اين ارزيابي در اين خصوص خواهد بود که سبک رهبري شهرداري اصفهان چگونه است و چقدر مديران شهرداري الهام‌بخش هستند، بخش ديگر مدل باز مي‌گردد به اينکه كاركنان تا چه ميزان با اهداف سازماني همسو هستند، چقدر فرايندهاي سازماني شهرداري چابك است تا بتواند نتايج خوبي را در سطح جامعه و براي اربابان رجوع حاصل كند، بخشي مربوط به ارزيابي منابع شهرداري و بخش ديگر به ارزيابي برنامه‌هاي پنج ساله شهرداري براي رسيدن به اهداف خرد و كلان باز ‌مي‌گردد.

وی تاکید کرد: نتایج فعالیت توانمندسازها بسیار کليدي است، زيرا با منطق ارزيابي مشهور به «منطق رادار» معيارهاي مهمي را در دو بخش توانمندساز و نتايج ارزيابي مي‌کنند.

مدیر آموزش، تشکیلات و بهبود روش‌های معاونت برنامه‌ریزی شهرداري اصفهان اظهارکرد: در جايزه تعالي سازماني سقف امتيازات ۱۰۰۰ است و امتياز سازمان‌هاي شرکت‌کننده در اين فرايند بر اساس معيارها و منطق ارزيابي مشخص مي‌شود؛ مسير حرکت ما تعالي و بهبود است، اميدواريم با مورد توجه قرار دادن نكات مطرح شده از سوي ارزيابان خدمات بهتري را به شهروندان ارائه كنيم.

نصوحی خاطرنشان کرد: شهرداری کلانشهر اصفهان برای نخستین بار در بین ساير کلانشهرها خود را به محک آزمون ارزيابان قرارداده که اميدواريم با نتايج ارزيابان و بكارگيري نكات مد نظر، مجموعه شهرداري اصفهان در مسير تعالي با سرعت بيشتري حركت كند.

شهرداری,شهرداری شهر,پرتال شهرداری,سايت شهرداری,اخبار شهرداری,خبر شهرداری,شهردار,شهردار شهر,تلفن شهرداری,آدرس شهرداری,ماليات شهرداری

ادامه مطلب...
شهردار شیراز گفت: برنامه پنج ساله سوم شهرداری، مسیر توسعه آینده شیراز است از این رو در تهیه و تدوین آن از نظرات نخبگان و کارشناسان مجموعه مدیریت شهری و بررسی نقاط قوت و ضعف برنامه های پیشین استفاده شده است.

مهندس اسکندرپور با بیان اینکه این برنامه با لحاظ شرایط اقتصادی جاری کشور و محدودیت های مدیریت یکپارچه شهری تدوین شده است، افزود: برنامه پنج ساله سوم شهرداری برای چهار شرایط متفاوت درآمدی و اقتصادی پنج ساله آینده شامل خیلی بدبینانه به میزان ۱۸ هزار میلیارد تومان، بدبینانه، میانه و خوش بینانه به میزان ۲۷ هزار میلیارد تهیه و تنظیم شده است.
وی با بیان اینکه لایحه برنامه پنج ساله شهرداری شیراز در محورهای فرهنگی و اجتماعی، اقتصاد شهری، محیط زیست و سلامت، کالبدی و حمل و نقل و ترافیک و مدیریت شهری تنظیم شده است، گفت: در این برنامه از سطح راهبرد تا انجام پروژه، برنامه ها تدوین و طبق آن کلیه پروژه های حوزه های مختلف شهری مشخص شده است که پس از تصویب در شورای شهر عملیاتی خواهند شد.
مهندس اسکندرپور زیست پذیر کردن شیراز را هدف برنامه پنج ساله سوم شهرداری شیراز دانست و خاطرنشان کرد: برای تحقق این امر علاوه بر کسب درآمد نیازمند مشارکت شهروندان هستیم چون سنگ بنای برنامه پنج ساله بر مبنای مشارکت همشهریان قرار گرفته و مبنای برنامه دستیابی به دو اصل ارتقای کیفیت زندگی و رضایت مندی شهروندان همسو با شعار 《شهر پایدار و زیست پذیر، شهروند مشارکت پذیر》است. همچنین در این برنامه سازوکارهای لازم برای مشارکت شهروندان تدوین شده است چون مدیریت شهر بدون مشارکت مردم امکان پذیر نیست.
شهردار شیراز اتکا بر ارزش ها و قابلیت های شیراز را یکی از نقاط قوت این برنامه دانست و افزود: برنامه پنج ساله سوم شهرداری در بخش های مختلف قابلیت پایش و سنجش را دارد و می توان آن را در سطوح مختلف ارزیابی کرد. این ویژگی از جمله تفاوت های برنامه پنج ساله سوم با برنامه های پیشین است.
مهندس اسکندرپور با انتقاد از اینکه شیراز طی سال های گذشته به صورت متناسب توسعه پیدا نکرده است، اظهار کرد: در تدوین برنامه پنج ساله تلاش کردیم با در پیش گرفتن رویکرد عدالت اجتماعی به مناطق کمتر توسعه یافته شهر توجه کنیم و با نیازسنجی، اولویت مناطق مختلف شهری در زمینه های فرهنگی، ورزشی، حمل و نقل و ...  را مشخص و بر اساس آن اقدام خواهیم کرد.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه هوشمندسازی فرایندها و ماموریت های سازمانی شهرداری شیراز از مهمترین محورهای برنامه پنج ساله سوم است، اضافه کرد: حفظ احترام و تکریم ارباب رجوع و شهروندان نیازمند اجرای شهرداری الکترونیک و استقرار فرآیندها به جای اشخاص است. در این راستا تلاش داریم در پایان این برنامه تمام مراحل صدور پروانه ساختمانی هوشمند و الکترونیکی شود.
شهردار شیراز ضمن تشریح رویکردهای حوزه حمل و نقل در برنامه پنج ساله شهرداری شیراز عنوان کرد: با توجه به شعار انسان محوری مجموعه مدیریت شهری درصدد گسترش فضای حرکت و تردد روان شهروندان در شهر هستیم از این رو توسعه حمل و نقل عمومی، خطوط مترو، خطوط BRT، تراموا و خطوط ویژه دوچرخه سواری در دستور کار قرار گرفته است.
مهندس اسکندرپور با تاکید بر اینکه در تدوین برنامه پنج ساله سوم شهرداری شیراز تلاش کرده ایم به گونه ای عمل کنیم که این برنامه اجرایی باشد و با اجرای فرایند کاهش هزینه ها و افزایش درامد ها شاهد افزایش درامد پایدار باشیم، گفت: تدوین سند نظام جامع ارزیابی عملکرد در همه بخش های شهرداری و ارتقای کیفیت اجرای پروژه ها در طول این برنامه در اولویت است. همچنین زیست پذیری، شفافیت، کاهش نابرابری، توسعه عدالت محوری و حرکت به سوی حکمروایی خوب شهری از اهداف این برنامه است که پس از تصویب در شورای شهر و ابلاغ آن به شهرداری، گام مثبتی در جهت توسعه آینده شیراز است.

@شهرداری شیراز تاکنون دو برنامه عملیاتی پنج ساله را پشت سر گذاشته و هم اکنون برنامه پنج ساله سوم (۱۴۰۲-۱۳۹۸) را تدوین کرده است. انتظار می رود با اجرای این برنامه ضمن ارتقای جایگاه فرهنگی و عملکردی شیراز در نظام شهری کشور، شیراز از بستری مناسب برای سرمایه گذاری و مشارکت های مدنی برخوردار شود. همچنین لازم به ذکر است که شهرداری شیراز متولی تهیه و تدوین برنامه بیست ساله شهر شیراز با راهبردی شورای شهر است که این برنامه پس از تصویب در مراجع رسمی کشور و ابلاغ آن به شهرداری و سایر دستگاه های اجرایی، قدم مهمی در جهت تحقق مدیریت واحد شهری خواهد بود.


شهرداری,شهرداری شهر,پرتال شهرداری,سايت شهرداری,اخبار شهرداری,خبر شهرداری,شهردار,شهردار شهر,تلفن شهرداری,آدرس شهرداری,ماليات شهرداری

ادامه مطلب...
معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس از راستی‌آزمایی عملکرد آموزشگران طرح تپش خبر داد و گفت: از ابتدای سال آینده نیز مخازن بزرگ زباله از کوچه‌ها و معابر و بلوارهای این محلات جمع‌آوری می‌شوند و در ساعات و زمان‌های اعلام شده زباله‌های تفکیک شده تر وخشک جمع‌آوری شده و انتظار می‌رود ساکنان مجتمع‌های مسکونی و تجاری و... این مناطق همراهی لازم را با اجرای طرح داشته باشند.

وی ضمن تشریح جزئیات اجرای طرح تپش(تفکیک پسماند شهری) در این محله، اظهار کرد: این طرح به صورت پایلوت در سه منطقه شهر بندرعباس درحال اجراست که در مرحله آزمایشی، گلشهر جنوبی، محله نایبند شمالی و محله اوزی‌ها به عنوان محلات مورد نظر تحت پوشش قرار دارند.

وی با بیان اینکه کاهش تولید زباله و صرفه‌جویی در منابع مالی، مهم‌ترین اهداف اجرای طرح تپش در بندرعباس است، اظهار کرد: در محله اوزی‌ها مجتمع‌های مسکونی و ویلایی، در نایبند شمالی هم بافت سنتی قدیمی و در گلشهر اقشار مختلف با فرهنگ‌های مختلف که بیشتر از خارج استان در این منطقه زندگی می‌کنند و بیشتر به صورت مجتمعی هستند که نحوه همکاری و همراهی ساکنان این مناطق با اجرای طرح تپش نیز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

موحدی‌نژاد خاطرنشان کرد: در هر منطقه شش آموزشگر با تحصیلات عالیه دانشگاهی و بیشتر در رشته‌های مرتبط با محیط زیست در این طرح مشارکت دارند که پس از تدوین منابع و سرفصل‌های آموزشی، از مهرماه طرح به صورت رسمی وارد فاز اجراشد.


معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس گفت: در ماه نخست، آموزشگران اقدام به آسیب‌شناسی، بررسی تعداد مخازن زباله، میزان تولید زباله و وضعیت جمع‌آوری زباله توسط پیمانکاران و وضعیت نظارت شهرداری، رعایت زمان و ساعت جمع‌آوری زباله، نحوه تفکیک زباله و... در محلات سه گانه پایلوت کردند.
این مقام مسئول تصریح کرد: در آبان‌ماه آموزش‌های چهره به چهره به ساکنان این مناطق، توزیع بروشور و... درخصوص اجرای طرح تپش توسط آموزشگران شروع شد و همزمان جمع‌آوری زباله‌های خشک تفکیک شده در هر منطقه در دو روز در هفته نیز آغاز شد.

وی اظهار کرد: در بهمن‌ماه نیز آموزشگرها در خصوص میزان تولید زباله و میزان تفکیک زباله‌های تر و خشک و عملکرد پیمانکاران تنطیف و تفکیک ارزیابی‌های لازم را انجام می‌دهند و آموزشگرها در واقع خودارزیابی می‌کنند و در اسفندماه  نیز راستی آزمایی آموزشگرها را انجام می‌دهیم.

موحدی‌نژاد ادامه داد: از ابتدای سال آینده نیز مخازن بزرگ زباله از کوچه‌ها و معابر و بلوارهای این محلات جمع‌آوری می‌شوند و در ساعات و زمان‌های اعلام شده زباله‌های تفکیک شده تر وخشک جمع‌آوری شده و انتظار می‌رود ساکنان مجتمع‌های مسکونی و تجاری و... این مناطق همراهی لازم را با اجرای طرح داشته باشند و از سال آینده اجرای طرح به سازمان پسماند شهرداری واگذار می‌شود.

معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس افزود: پس از ارزیابی‌های صورت گرفته، درصورتی که طرح پایلوت با موفقیت انجام شود، سال آینده طرح تپش در تمام محلات و مناطق شهر بندرعباس اجرایی می‌شود و برنامه‌ریزی می‌شود زباله‌ها یک روز درمیان جمع‌آوری شوند و منابع مالی صرفه‌جویی شده صرف احداث بوستان‌های محله ای، زمین‌های ورزشی، نصب المان و زیباسازی شهر و... می‌شود.

موحدی نژاد درخصوص مشوق‌های اجرای طرح تپش هم اظهار کرد: کارت‌های امتیاز به شهروندانی که در این طرح مشارکت دارند اعطا می‌شود و متناسب با این امتیازات از بیمه‌های آتش‌سوزی املاک، بلیط سینما و باغ پرندگان، کارت کارواش و... بهره‌مند می‌شوند و همچنین در اسفندماه سه ویژه برنامه بزرگ در این محلات برگزار می‌شود و از شهروندان و همراهان اجرای طرح تپش تجلیل می‌شود.


موحدی نژاد تصریح کرد: در مدارس نیز برنامه‌های آموزشی برای آموزش تفکیک زباله برگزار شده است؛ هرچند معتقدیم که این آموزش‌ها اثرگذاری لازم را نداشته است و بایستی آسیب‌شناسی در روند اجرای طرح صورت پذیرد.

شهرداری,شهرداری شهر,پرتال شهرداری,سايت شهرداری,اخبار شهرداری,خبر شهرداری,شهردار,شهردار شهر,تلفن شهرداری,آدرس شهرداری,ماليات شهرداری

ادامه مطلب...

ادامه مطلب...
مشاور استاندار و سرپرست اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری تهران از روابط عمومی به عنوان معتمد و یاور مدیران دستگاه ها یاد کرد.

امین بایایی روز یکشنبه ۳۰ دی ۹۷ در جلسه شورای هماهنگی روابط عمومی های ورامین که در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد اظهار داشت : روابط عمومی ویترین سازمان ، چشم و چراغ مدیر و قلب تپنده مجموعه مدیریتی است و مسئول روابط عمومی ، معین کارمندان ، همراه مردم و یاور مدیران است.
وی اظهار داشت: در جریان و تفکر والای شیعه ، دیدگاه و گفتمان روابط عمومی ، به ایثار و از خودگذشتگی حضرت زینب کبری(س) باز می گردد که با افشاگری خود ، حقیقت قیام عاشورا را که معرفتی عمیق در آن نهفته است را به درستی انتقال داد.
وی گفت : انسان ها یا مقتدرانه پای روی جان گذاشته و در برابر ظلم قیام می کنند که یقینا حسینی هستند ، یا قدرت مقابله ظاهری با جبهه دشمن را ندارند و به اشاعه اخلاق و افشاگری ظلم می پردازند که قطعا زینبی هستند و یا در برابر ظلم سکوت می کنند که جزو یزیدیان قرار می گیرند.
بابایی تصریح کرد: روابط عمومی ها موظفند تا با استفاده از تریبون ارزشمندی که در اختیار دارند ، نقش زینب گونه خود را در دادخواهی از مردم ایفا کرده و مردم را با اطلاع رسانی صحیح به سمت امیدآفرینی به آینده در حوزه های مختلف سوق دهند.
سرپرست اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری تهران با اشاره به این که نگاه مدیریتی به روابط عمومی نسبت به سابق تغییرات بسیاری داشته اظهار داشت : در گذشته و با مدیریت های بسته و محدود شخص محور ، روابط عمومی از ساختار جامعی برخوردار نبود ولی امروز نگاه به حوزه روابط عمومی منطبق با ساختار و حرکت مدیریت مدرن شده است.
وی تأکید کرد: اگر مدیریت بدون توجه به حوزه روابط عمومی دچار درون گرایی شود ، ناخواسته متهم به خود سانسوری می شود.
بابایی اظهار داشت : مسئولان روابط عمومی سربازان سینه چاک اطلاع رسانی هستند که در دنیا معاصر کنونی که مرزها و دیواره های از پیش تعیین شده فروریخته ، قومیت ها در حال در هم تنیده شدن هستند و اطلاعات به سرعت منتقل می شود می توانند اطلاعات صحیح را به درستی به مخاطبین عرضه کنند.
وی افزود : مسئولان روابط عمومی موظفند که در جایگاه مدیریتی خود فارغ از مسائل فراجناحی ، در مسیر احقاق حقه مردم و اشاعه فرهنگ اسلامی حرکت کنند.
وی با گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت : انقلاب بار سنگین و عظیمی با خود به همراه دارد که با اعتماد ارزشمند مردم ایران اسلامی به پیروزی رسیده و حفظ شده است ، حفظ این اعتماد یکی از وظایف روابط عمومی ها است.
بابایی افزود : انقلاب اسلامی با وجود تمامی چالش ها و مشکلات ، دستاوردهای عظیمی داشته که مسئولان روابط عمومی در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی وظیفه دارند این پیشرفت ها و دستاوردها را برای تنویر افکار عمومی اطلاع رسانی کنند.

شهرداری,شهرداری شهر,پرتال شهرداری,سايت شهرداری,اخبار شهرداری,خبر شهرداری,شهردار,شهردار شهر,تلفن شهرداری,آدرس شهرداری,ماليات شهرداری

ادامه مطلب...
شهردار شاهرود بابیان اینکه کار طراحی پارک بانوان این شهر به پایان رسیده و عملیات اجرایی آن دهه فجر آغاز می شود، گفت: در اجرای این پروژه درختی قطع نخواهد شد.

محسن احمدی در جلسه کمیسیون فضای سبز با موضوع پارک بانوان به میزبانی شهرداری شاهرود ضمن بیان اینکه توجه و دقت در آیتم‌های مورد انتظار این پروژه به حدی است که آن را متمایز و شاخص در مقایسه با دیگر پارک‌ها می‌کند، ابراز داشت: با توجه به اینکه بانوان در اغلب پارک‌ها امکان برخورداری از امکانات موجود را ندارند و می‌خواهیم این بخش از جامعه از چشم‌اندازهای طبیعی و دست‌ساز بشر حداکثر استفاده را ببرند پروژه پارک بانوان شاهرود در مسیر طراحی و اجرا قرار گرفت.

وی بابیان اینکه به‌محض اینکه پیمانکار در آگهی مناقصه مشخص شود عملیات اجرایی این پارک در دهه فجر امسال کلید خواهد خورد، اضافه کرد: از ابتدای کار به دنبال جانمایی این پارک بودیم که البته فاکتورهایی می‌بایست مدنظر قرار می‌گرفت ازجمله آنکه فضا باید از نگاه و منظر مزاحم دور باشد که انتخاب مکانی با این ویژگی کار بسیار آسانی نبود لذا انتهای پارک مادر برای این کار در نظر گرفته شد.اختصاص ۳ هکتار فضا به پارک بانوان شاهرود

شهردار شاهرود بابیان اینکه انتخاب فضای بکر نیازمند زمان شش‌ساله بود، ابراز داشت: شاید این سؤال مطرح باشد که چرا این پروژه از همان ابتدا در فضای بکر آغاز نشد، در پاسخ به این سوال با توجه به اینکه یکی از نیازهای اصلی پارک وجود درخت به شمار می‌رود احداث چنین پارکی که درختان آن به سایه‌اندازی برسند مستلزم گذران زمان زیادی است.

احمدی بابیان اینکه خواسته همه گروه‌ها اجابت نیازها در فاصله کوتاه است، ابراز داشت: احداث پارک بانوان یکی از مطالبات به‌حق این بخش از جامعه است که در سنوات گذشته به آن توجه چندانی نشد بنابراین برای آنکه در زمان کمتری این دستاورد به وقوع بپیوندد به‌جای ایجاد فضای جدید به دنبال اجرای پروژه در همین فضای سبز موجود بودیم.

وی اضافه کرد: پارک بانوان بخشی از فضای پارک مادر فعلی است که از پست برق شروع و تا نزدیک سرویس بهداشتی ادامه‌دار خواهد بود که در این محدوده سه هکتاری تراکم درختان کاج و در بخش دیگر سایر گونه‌ها وجود دارد.

آیتم‌های پارک بانوان بدون تلاقی با فضای سبز

شهردار شاهرود بابیان اینکه حفظ درختان موجود مهم‌ترین آیتم در ایجاد پارک بانوان است، ابراز داشت: تأکیدات محوری برای طراحی مشاور بر این اصل استوار بود که کار به نحوی صورت گیرد تا فضای سبز موجود آسیب نخورد یا کمترین آسیب را متحمل شود زیرا انتخاب اصلی این فضا نیز وجود همین درختان بود که به‌عنوان سرمایه و امتیازات اصلی آن به شمار می‌رود.

احمدی در ادامه تصریح کرد: آیتم‌های این پارک به نحوی جای گذاری شدند که با درختان تعارضی نداشته باشد، تنها در یک مورد تلاقی مستقیم وجود دارد که برای آن استخر و برکه‌ای پیش‌بینی شد به این نحو که تعدادی درخت داخل این فضا قرار می‌گیرند و برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی، این درختان در داخل جزیره‌ای خواهند بود که با این طرح دیگر نیاز به جابه‌جایی درختان نیست.

وی بابیان اینکه قرار نیست دستاوردی را کسب کنیم اما در مقابل سرمایه‌ای را از دست دهیم، اضافه کرد: هنر در این است که سرمایه‌های خود را با این دستاوردها انطباق دهیم، به همین دلیل بیشترین دقت و مراقبت را باید در حفظ و نگهداری درختان داشته باشیم.افزایش ۷۰ هزار مترمربعی به فضای سبز شاهرود

شهردار شاهرود بابیان اینکه پیمانکار و مشاور طرح پارک بانوان به‌هیچ‌عنوان حق قطع درختی را ندارند، ابراز داشت: مراقبت از محیط‌زیست یک تکلیف ذاتی در سازمان سیما و منظر شهرداری است و می‌کوشیم اگر نیاز به جابه‌جایی درخت وجود دارد از روش‌های علمی و به‌روز در این کار استفاده شود.

احمدی بابیان اینکه ۷۰ هزار مترمربع برای توسعه فضای سبز به پارک‌ها اضافه می‌شود، ابراز داشت: سال گذشته مراسم درختکاری به‌صورت نمادین در شهرک فدک انجام شد و امسال در شهرک کوثر این اقدام صورت خواهد گرفت و در این مسیر می‌کوشیم تا از درختان با سن بالا استفاده شود.

وی بابیان اینکه ۱۵ هزار اصله نهال با همکاری سازمان بسیج در گستره شهر کاشته شد، اضافه کرد: انجام این درختکاری‌ها در فضاهای کم‌درخت یا فاقد درخت در دستور کار است و در این مسیر اصرار به توسعه داریم که اگر محدودیت منابع آبی نبود قطعاً کل شهر درختکاری صورت می‌گرفت.

اضافه شدن ۸۵ نفر به مجموعه فضای سبز شهرداری

شهردار شاهرود بابیان اینکه نگاه ما به محیط‌زیست و فضای سبز شعاری نیست بلکه تکلیف است، ابراز داشت: علیرغم این تفاسیر باز شهرداری در نوک آماج حمله قرار دارد، بااین‌حال در پارک بانوان تک‌تک درختان موردبررسی قرار گرفت که ببینیم آیا این با نقشه مشاور همخوانی دارد یا خیر.

احمدی بابیان اینکه در مسیر توسعه تنها حرف نمی‌زنیم و قائل به حفظ فضای سبز هستیم، تصریح کرد: اگر افرادی ما را در کاشت گونه‌های مناسب با اقلیم شهر مشاوره دهند قطعاً از نظرات آن‌ها بهره خواهیم برد تا این درختان و عناصر به زیبایی شهر کمک کند.

وی اضافه کرد: برای نگهداری از فضای سبز ۸۵ نفر و در راستای پاکیزگی شهر ۷۰ نفر پاکبان به مجموعه شهرداری شاهرود اضافه و طی یک سال گذشته حدود هفت الی هشت هزار سرویس نخاله برای جلوگیری از آلودگی سیما و منظر در حواشی شهر جابه‌جا شد.

کاربری پارک بانوان ماشینی و صنعتی نیست

مشاور طرح پارک بانوان شاهرود نیز در این نشست بابیان اینکه جزو فعالان محیط‌زیست هستیم و تعامل معماری و فضای سبز در اولویت کاری ما قرار دارد، ابراز داشت: به‌شرط آنکه در پارک بانوان درختی قطع نشود وارد فاز طراحی شدیم که این کار ۹ ماه زمان برد زیرا معتقدیم درختان سرمایه‌های طبیعی شهر هستند و می‌بایست حفظ شوند.

فلاحت بابیان اینکه در فضای فعلی پارک بانوان درختان جزئی از کالبد فضای شهر شدند، تصریح کرد: درختان علامت‌گذاری و روی نقشه موقعیت آن‌ها مشخص است و بنابراین برای تحقق اهداف مذکور کاربری تعریف‌شده از نوع ماشینی و صنعتی نیست.

وی بابیان اینکه زمین گلف در بین درختان رفت‌وآمد دارد و زمین والیبال کمی کوچک‌تر از ابعاد واقعی منظور شد، اضافه کرد: ایجاد کافی‌شاپ، آمفی‌تئاتر روباز، بازارچه خوداشتغالی، وسایل بدن‌سازی، طراحی مدرسه طبیعت گونه با حفظ امنیت افراد در بین دکل‌های برق ازجمله مواردی است که در پارک بانوان پیش‌بینی‌شده است.فضای مسقف کمتر از ۱۰۰ متر مربع

مشاور طرح پارک بانوان بابیان اینکه عدم جابه‌جایی درختان اتفاق نو در ایجاد پارک بانوان است، ابراز داشت: در احداث باغ گل‌ها و فضای بازی کودکان، باغ سنگ و نقش، غرفه خوراکی، زمین ورزشی و رختکن، شطرنج، نمازخانه، مهدکودک و بازی‌های خاطره‌انگیز هیچ فضای جدیدی ایجاد نمی‌شود.

فلاحت بابیان اینکه فضای مسقف پارک بانوان کمتر از ۱۰۰ مترمربع است، تصریح کرد: با توجه به اینکه ریشه درختان کاج و سوزنی‌برگ در سطح حرکت می‌کند برای جلوگیری از قطع درختان طراحی آن‌ها در داخل جزیره پیش‌بینی شد تا ضمن جلوگیری از آسیب انعکاس درختان در درون برکه را نیز شاهد باشیم.

وی بابیان اینکه همه عناصر پارک بانوان در سطح اتفاق می‌افتد و ابنیه سنگین ندارد، اضافه کرد: عناصر موجود در این پارک الحاقی است که در آن تلاش شد تا از تکنیک‌های زیباشناسی استفاده شود و پی‌ریزی که باعث آسیب درختان باشد در این طراحی وجود ندارد.

می‌خواهیم کودکان از طبیعت لذت ببرند

عضو جمعیت دیده‌بان طبیعت شاهرود نیز در این نشست بابیان اینکه متاسفانه برخی فعالان محیط‌زیست و مطالبات مردمی را به شکل ترمزی برای جلوگیری از انجام پروژه‌ها می‌دانند، ابراز داشت: کودکی ما در پارک پله کانی بلوار شاهرود سپری شد و می‌خواهیم فرزندان این شهر نیز همین فضا را درک و از آن لذت ببرند و بیشتر نگرانی در از بین رفتن فضای سبز موجود است.

علیرضا ولیان در ادامه تصریح کرد: محل اجرای پارک بانوان در یکی از متراکم‌ترین پوشش گیاهی شاهرود پیش‌بینی‌شده است و این نگرانی وجود دارد که سازه‌های بتنی و بیل مکانیکی به‌راحتی این فضای سه هکتاری را دستخوش آسیب کند که اگر در اجرا از نیروهای حساس و متخصص فضای سبز استفاده شود تا حد زیادی این دغدغه کاسته خواهد شد.

وی اضافه کرد: در بحث فونداسیون نمی‌شود به درختی در محل سازه در حال ساخت آسیبی وارد نکرد حتی اگر گودبرداری با نهایت دقت نیز صورت گیرد باز این اتفاق رخ می‌دهد، بنابراین خواسته ما اجرای پروژه با ماشین‌آلات کوچک و بهره‌گیری از افراد ماهر است زیرا آسیب به محیط‌زیست به‌هیچ‌وجه قابل جبران نیست.

شهرداری,شهرداری شهر,پرتال شهرداری,سايت شهرداری,اخبار شهرداری,خبر شهرداری,شهردار,شهردار شهر,تلفن شهرداری,آدرس شهرداری,ماليات شهرداری