Get Adobe Flash player

اولویت‌های انتخاب شهردار تهران/علی قنبری-مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران

 

 

 اعضای شورای شهر تهران در شرایطی درحال انتخاب شهردار هستند که مردم با رای بالایی در مقایسه با دور قبل آنها را روانه شورای شهر کردند. انتخاب شهردار مهمترین اولویت‌ و اولین تصمیم جمعی آنهاست و با این انتخاب عملا مسیر چهارساله شورای شهرآغاز خواهد شد.

از این رو انتخاب شهردار، انتخاب مهمی است به همین دلیل فردی باید به عنوان شهردار تهران انتخاب شود که شایسته این جایگاه و اعتماد مردم به اصلاح‌طلبان باشد. این انتخاب باید براساس شاخصه‌های مورد نیاز اداره ‌شهر تهران صورت گیرد. بر این اساس شورای شهر با در نظر گرفتن شرایط موجود و تجربیات گذشته با هماهنگی لازم در بین اعضا و به منظور کاستن بحران‌های شهر تهران مدیری اجرایی در حد و اندازه شهر تهران را انتخاب کرده تا بتواند مسائل مروبط به محیط زیست این شهر را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده و با توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی محیط زیستی سالم و قابل زیست را برای شهروندان تهرانی به وجود آورد.

مقوله زیبا سازی شهر تهران با نماهای بتونی به جای مانده از مدیریت گذشته معضل اساسی است و شهردار تهران با برنامه‌ بلند مدت خود باید زیبا سازی این کلان شهر را با استانداردهای شهرسازی مطابقت دهد. یکی دیگر از مشکلات کلان شهر تهران عدم وجود منابع درآمد پایدار است که به علت نبود این منابع درآمدی مدیرت شهر تهران به فروش تراکم می‌پردازد. می‌توان با حرکت به سوی ایجاد درآمدهای پایداری از فروش تراکم جلوگیری‌کرد و به صورت غیرمستقیم در زیبا سازی شهر تهران موثر بود. شهردار تهران بدور از دسته بندی‌های جناحی باید درخدمت امور و حل مشکلات شهر تهران باشد.

از جمله معیار‌های شهرداری تهران توانمندی و قدرت اجرایی بالاست. انتخاب شهردار تهران از میان گزینه‌های موجود سخت اما، ممکن است. شهردار تهران برای حل مشکلات باید از برخوردهای سیاسی پرهیز داشته و با دیدی فراجناحی به مشکلات این شهر بنگرد. شهرداری تهران محلی برای قانونگریزی است که با دقت نظر شهردار و شورای شهر می‌توان این مساله را در معرض حل قرار‌داد.

چنانچه شهرداری دارای درآمد‌های پایداری باشد، در این صورت از مشکلات اداری شهر تهران کاسته خواد شد. اگر شهردار و شورای شهر به قوانین احترام گذاشته و توسعه قانونمندی را برای شهر تهران در نظر داشته باشند،آنگاه شاهد کاهش مشکلاتی مانند رانت‌های موجود در شهرداری خواهیم بود. انتخاب مدیری قانونمدار و متوجه توسعه پایدار بسیارای از مشکلات شهر تهران را حل و فصل خواهد کرد. نظارت پذیری شهردار تهران و توجه ویژه شهردار و شورای شهر  به نظارت موجبات توسعه شهر تهران خواهد شد.