Get Adobe Flash player

برف در تهران|گلایه شهروندان تهرانی از کم‌تحرکی مدیران مدعی شهرداری

 

 

 شهروندان تهرانی در روزی که بارش بی‌سابقه برف معابر پایتخت را سفید پوش کرده بود از عملکرد کند مدیران شهری انتقاد کردند.


زمستان برفی تهران

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ سازمان هواشناسی کشور در روزهای گذشته نوید حضور سامانه بارشی پرفشاری را داده بود. سرانجام این سامانه در عصر روز گذشته(شنبه هفتم بهمن ماه) به آسمان تهران رسید.

بارش تقریبا 24 ساعته برف در تهران، معابر عمومی شهر را سفید پوش کرد و به انتظار چندین ساله ساکنان پایتخت ایران برای رویت برف زمستانی پایان داد.

اما رویای زمستانی مردم تهران - که موجب خوشحالی و شکر این نعمت الهی بود- با عملکرد قابل تامل مدیران شهری رنگ باخت! بسیاری از مردم و به ویژه کارشناسان و نخبگان و جوانان در فضای مجازی به  نقد عملکرد مدیران شهری پرداختند.

بسته شدن خیابان‌ها به دلیل بارش برف، کندی تردد، وجود برف سنگین در معابر و خیابان‌های اصلی شهر، عدم حضور به‌موقع دست‌اندرکاران شهری در برف‌روبی، کندی عملکرد شهرداری، بخشی از گلایه‌های بسیاری از مردم و حتی برخی از مسئولان از مدیران اجرایی شهری بود.

برخی از شهروندان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم  با اشاره به اعلام قبلی سازمان هواشناسی مبنی بر بارش احتمالی برف سنگین از مدیریت ضعیف شهرداری تهران و برخی از مدیران شهری به شدت گلایه کردند.

علیرضا حیدری تبار کارمند 32 ساله که  امروز با تاخیر در محل کار خود حاضر شده است،‌ می‌گوید: طی سالهای اخیر چنین برف سنگینی را مشاهده نکرده‌ام و بابت این نعمت الهی خدا را سپاسگزاریم اما از عملکرد ضعیف مدیران شهری شهرداری تهران  انتقاد دارم. اولین انتظار از مدیران شهرداری و دیگر مدیران شهری - که حقوق‌های قابل توجهی نیز دریافت می‌کنند-  این بود که از شب‌های قبل دراین باره پیش بینی می‌کردند و لااقل آمادگی اولیه را داشته باشند اما  امروز صبح پس از خروج از منزل با خیابان‌ها و معابر اصلی شهر مملو از برف مواجه شوم متاسفانه نه تنها هیچ تلاشی صورت نگرفته بود بلکه تمامی خیابان‌ها و معابر شهری مملو از برف زمستانی بود و مردم خود به ناچار بخشی از معابر را  پاکسازی کردند!

حیدری تبار می‌گوید: متاسفم از اینکه نجفی که سابقه حضور در شورای شهر تهران را و نیز سابقه عملکرد شهردار سابق در برف سنگین سال‌ 1386 را به خاطر دارد، در راس شهرداری تهران حضور دارد و به جای فعالیت جهادی صرفا در قالب توئیتر از جوانان یاری می‌طلبد!

وی تصریح می‌کند که شورای شهر باید عملکرد این فرد را بررسی و وی را مورد مواخذه جدی قرار دهند.

عباس مهدیار کارمند 40 ساله نیز با انتقاد از مدیریت غلط شهری می‌گوید: مدیران شهری و استانی و تمامی مردم کشور از وضعیت هواشناسی اطلاع داشتند.بنابراین  این که دستگاههای اجرایی همانند شهرداری باید در آماده باش کامل بوده باشند، یک توقع عمومی است . اما چنین اتفاقی به هیچ عنوان در ساعات اولیه صبح صورت نگرفت.

وی معتقد است که شهروندانی که به اعضای شورای شهر رای داده‌اند از بابت انتخاب چنین شهرداری گلایه‌مند هستند؛ باید با آقای نجفی برخورد شود.

خانم اعظم امیری خانه دار نیز با ابراز گلایه از عملکرد شهرداری تهران در پاکسازی معابر می‌گوید: امروز با تصمیم‌گیری صحیح مدیریت بحران،‌خیابان‌های تهران به دلیل تاخیر مجاز کارمندان و تعطیلی مدارس خلوت‌تر بود و دستگاههای اجرایی مانند شهرداری می‌توانستند به راحتی فعالیت کنند اما هیچ عملکرد قابل توجهی را مشاهده نمی‌کنیم.تمامی معابر اصلی شهر تا ظهر مملو از برف بود و داخل کوچه‌های شهر تهران هم تا حدودی قفل شده بود؛ چرا رسیدگی کاملی از سوی مسئولان ذیربط صورت نمی‌گیرد.آیا شورای شهر در این باره پاسخی قانع کننده ارائه می‌کند؟

رضا محسنی 25 ساله شغل آزاد نیز با اشاره به عملکرد ضعیف شهرداری تهران در مواجهه با برخی از رویدادها و حوادث می‌گوید: کارنامه نجفی در شهرداری تهران نشان می‌دهد که وی همیشه در زمان بحران‌ها غافلگیر شده است.اگر متولیان امور شهری توانایی اداره امور را ندارند بهتر است بهانه تراشی نکنند و از این سمت استعفا دهند؛ مردم خواهان مدیر اجرایی در زمان بحران‌ها هستند.

گسترش انتقادات از نجفی در صحن شورای شهر!

در همین حال برخی اعضای شورای شهردر نشست این شورا نیز نسبت به عملکرد مدیران شهری انتقاد کرده‌اند.

مجید فراهانی عضو شورای شهر تهران نسبت به عملکرد مدیریت شهری برای بازگشایی خیابان‌ها و معابر سطح شهر تهران انتقاد کرد و با تاکید بر اینکه بودجه‌های خوبی برای این موضوع پیش‌بینی شده است، گفت:  عملکرد مدیریت شهری در پی بارش برف قابل قبول نیست!

وی تصریح کرد: در سال جاری نیز 30 میلیارد و 500 میلیون تومان برای برف‌روبی شهرداری تهران پیش‌بینی شده است و علی‌رغم اختصاص این بودجه متاسفانه این مجموعه عملکرد خوبی را در این بخش نداشته است.

احمد مسجدجامعی دیگر عضو شورای شهر نیز امروز با انتقاد از استفاده بیش از حد نمک برای از بین بردن برف‌ها و یخ‌بندان‌های سطح شهر تهران گفت: این اقدام موجب آسیب زدن ریشه درختان می‌شود.

به گفته برخی از صاحب‌نظران و تحلیلگران محمدعلی نجفی نمره مطلوبی در آزمون‌های گذشته و آزمون برف امروز کسب نکرده است.

شاید آزمون بعدی شهردار کنونی تهران جدی‌تر، سخت‌تر و پیچیده‌تر باشد...