Get Adobe Flash player

به بهانه مراسم تجلیل از استاد جواد هادیان ، پدر مهربان موسیقی سنتی در دشت ورامین/عطیه مومنی

 

استاد جواد هادیان فرزند عباس با اصالت کاشانی و از اساتید و پیشکسوتان موسیقی سنتی دشت ورامین ، در سال ۱۳۳۱ در شهرستان پیشوا متولد شد. ذوق و استعداد هنر در ابتدای کودکی در او مشخص بود که در خردسالی به واسطه عموی خود در یک برنامه رایویی آواز خواند و پس از آن در برنامه های هنری مدرسه شرکت داشت و از جمله آن اجرای ترانه « سحر که از کوه بلند… » بود که هر بار دانش آموزان مدرسه از صدای خوش او به شور می آمدند و وی را تشویق میکردند، علیرغم کمبود امکانات در آن زمان ایشان به تشویق آقای سید جواد یاسینی نزد اساتیدی همچون استاد کامیان و فریدون حافظی به فراگیری ساز سنتی ایرانی یعنی «تار» پرداخت، پس از آن وارد گروه موسیقی چنگ شد و همچنین رهبری چند گروه را به عهده گرفت.

در ردیف موسیقی ایرانی بیشتر بر روی ردیف موسی معروفی تمرکز نمود و از این الگوی ارزشمند هنری در جهت غنای بیشتر در اجرای موسیقی بهره جست. هادیان به منظور علاقه وافر خود به موسیقی و انتشار آن در بین جوانان و نوجوانان یک طبقه واحد مسکونی خود را بصورت آموزشگاه در اختیار هنر و هنرمندان قرار داد و با جذب مدرسان و هنرجویان سازهای گوناگون را به این اقشار آموزش داد و در اصل ابتدای کار خانه هنر پیشوابود و این امر سبب شد تا هنرمندانی همچون علی اکبرترکمن نژاد مسعود جورابلو و فاطمه روح افزا به فراگیری هنر بپردازند.

مهم اینکه فرزندان ایشان حامد و محمد رضا نیز از تجربه او استفاده نمودند و پس از شاگردی ایشان ، نه تنها در منطقه فعالیت ثابت دارند بلکه در جشنواره های ملی و کشوری دارای رتبه و همچنین در خارج از کشور نیز فعالیت هنری خود را دارند.به بهانه مراسم تجلیل از وی در فرهنگسرای رازی ورامین که امروز برگزار شد ، نظر رضا نورمحمدی مدیرعامل باشگاه هنرمندان جوان کشور و از خبرنگاران پیشکسوت دشت ورامین را جویا شدیم:


رضا نورمحمدی اظهار کرد: دشت ورامین مملو از هنرمندان شاخص و توانمندی است که زندگی خویش را وقف سربلندی و عزت فرهنگ و هنر این دیار کرده‌اند ، که استاد جواد هادیان از سرشناس ترین آنان است.


وی خاطرنشان کرد: استاد جواد هادیان هم اکنون به عنوان پدر موسیقی دشت ورامین شناخته می شوند و خدمات این استاد گرانقدر در عرصه موسیقی سنتی شایسته تقدیر است.


نورمحمدی اظهار داشت: این هنرمند دلسوز و پرتلاش ، بیش از سه دهه از عمر ارزشمند خویش را برای رشد و بالندگی موسیقی سنتی در دشت ورامین و شهرستان پیشوا صرف کرده اند ، لیکن هیچ گاه تقدیر و تجلیل شایسته ای از ایشان صورت نگرفته است.


مدیرعامل باشگاه هنرمندان جوان کشور افزود:از اینکه با تمام کاستی ها ، مراسم تجلیل از این استاد ارجمند و پدر مهربان موسیقی ، به همت مدیران فرهنگسرای رازی ورامین برگزار شد خرسند هستیم و امیدواریم تا زمانی که مفاخر در بین ما هستند ، از آنان قدردانی کنیم.


نورمحمدی تاکید کرد: امیدواریم نسل جوان دشت ورامین ، با آگاهی و همت به سوی حفاظت از میراث فرهنگی و موسیقی سنتی بازگشت نمایند تا خدمات ارزنده پیشکسوتانی همچون استاد جواد هادیان ، خدشه دار نشود.


وی افزود:مدیران و متولیان فرهنگی در دشت ورامین و شهرستان پیشوا ، باید اقدامات ارزنده‌ای در راستای ارج‌نهادن به مقام شامخ هنرمندان و تلاشگران عرصه فرهنگ و هنر در منطقه داشته باشند.


نورمحمدی ادامه داد: بدون شک پتانسیل قانونی زیادی برای حمایت از هنرمندان وجود دارد لذا وظیفه مسئولان و متولیان امر این است که برای خدمت به اصحاب فرهنگ و هنر گام بردارند و به سراغ هنرمندان آیند و آنان را تکریم نمایند.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که تلاش‌ها و خدمات استاد جواد هادیان ثبت و ضبط و برای نسل‌های آینده به یادگار گذاشته شود.

گفتنی است باشگاه هنرمندان جوان که با شماره ثبت 17607 موسسات غیرتجاری کشور و با اهداف فرهنگی - هنری - ورزشی در سال 1383 ثبت رسمی شده است ، آمادگی خود را برای حمایت از فعالیت های خانه هنر پیشوا اعلام می دارد.

 

جواد هادیان ، استاد جواد هادیان ، جواد هادیان موسیقی ، جواد هادیان پیشوا ، عطیه مومنی ، رضا نورمحمدی ، موسیقی پیشوا ، پیشوا