Get Adobe Flash player

جعفر اردستانی مطرح کرد:پشت پرده تملك زمین 50 ميلياردی در ورامین

 

 

 رئیس کمیسیون عمران و توسعه شورای اسلامی شهر ورامین از وجود ابهامات در خصوص تملک 50 ميليارد ریالی زمینی واقع در این شهر خبر داد.


جعفر اردستانی با اشاره به مخالفت با لایحه بودجه سال 97 شهرداری ورامین اظهار کرد: دلایل مختلفی برای مخالفت با این امر وجود دارد، در ابتدا اینکه به نظر می‌رسید در بودجه سال جاری برخی مناطق که در اختصاص و اجرای پروژه‌ها اولویت داشتند دیده نشدند و به آنها توجهی نشده است.

وی ادامه داد: مناطق کم‌برخوردار شهر ورامین از جمله به حصارک، دهوین و ده شریفا، امرآباد، محله نقاشان، منطقه سکینه بانو و محله امامزاده على در واقع سهمی از بودجه ندارند، این مناطق نیازمند اختصاص پروژه‌های مختلفی هستند اما یا در بودجه سال 97 دیده نشده‌اند یا سهمیه آنها بسیار جزئی است.

رئیس کمیسیون عمران و توسعه شورای اسلامی شهر ورامین بیان کرد: نداشتن رویکرد فرهنگی، اجتماعی در بودجه و عدم توجه به نیازهای فرهنگی محلات به ویژه در امرآباد، شهرک مدرس و شهرک‌های جدید و عدم توجه به طرح شورا برای کمک به مساجد، حسینیه‌ها، مؤسسات قرآنی، پایگاه‌های بسیج و مؤسسات مردم‌نهاد از دیگر دلایل بنده برای مخالفت با لایحه بودجه 97 است.

*ابهام در تملک زمین 50 میلیاردی

وی تصریح کرد: البته مهم‌ترین دلیل مخالفتم وجود ابهاماتی در هزینه 50 میلیارد ریالی بابت تملک یک زمین مشاعی است.

اردستانی به مراحل سپری‌شده تملک این زمین اشاره‌ای کرد و گفت: لایحه تملک این زمین در آبان ماه سال 96 در شورای اسلامی شهر ورامین مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در نهایت لایحه شهرداری در این خصوص با 6 رأی مثبت و سه رأی مخالف تصویب شد اما کمیته انطباق فرمانداری آن را رد کرد، حال چرا باید مصوبه‌ای که فرمانداری رد کرده دوباره در بودجه سال 97 گنجانده شود؟

وی اظهار کرد: وقتی کمیته انطباق فرمانداری این مصوبه را رد کرد شهردار جدید طرح پروژه مسیر ٣٠ متری کهنه گل را تغییر داد و نقشه جدید مسیر را به شورا ارائه کرد اما به بهانه‌های واهی و ایرادات غیرواقعی نقشه جدید را مسکوت نگه داشتند و دوباره اصرار بر پایدار کردن همان 50 میلیارد ریال در بودجه سال 97 شهرداری دارند.

رئیس کمیسیون عمران و توسعه شورای اسلامی شهر ورامین افزود: مقدار زمین واقع در طرح 30 متری کهنه گل یک هزار مترمربع است در حالی که در این پروژه شهرداری می‌خواهد نزدیک به یک هکتار را تملک کند.

عضو شورای اسلامی شهر ورامین در خصوص قیمت این زمین‌ها بیان کرد: قسمتی از این یک هکتار در ضلع شمالی کانال آب است که تقریباً در طول مسیر 30 متری کهنه گل از ابتدای جاده چرمشهر تا میدان پلیس قرار گرفته و به‌طور میانگین زمین‌های این مسیر متری 500 هزار تومان از سوی کارشناس دادگستری نرخ‌گذاری شده و شهرداری نیز بر اساس این مبنا توافق کرده است.

وی ادامه داد: در ضلع جنوبی کانال آبیاری چون پروژه‌ای تعریف نشده بود قاعدتاً هیچ زمینی تملک نشده و حال آنکه قطعاً زمینی که در ضلع جنوبی کانال ابتدای جاده اجربست و ضلع شمالی است، قیمت متفاوتی دارد.

اردستانی تصریح کرد: در ضمن قسمتی از زمین ضلع جنوب کانال در سال 91 به عنوان طرح پروژه مسکن مهر به محدوده شهر ورامین اضافه شده و این زمین‌ها شرایط خاصی دارند و نرخ این زمین نباید این مقدار باشد.

وی خاطرنشان کرد: نکته دیگر اینکه زمین یادشده مشاع است و تملک زمین‌های مشاعی شرایط خاص خود را دارد و نمی‌شود تشخیص داد سهم مالک از کدام قسمت پلاک است.

*امیدوارم در تصمیمات منافع شهر و مردم بیشتر مدنظر باشد

رئیس کمیسیون عمران و توسعه شورای اسلامی شهر ورامین خاطرنشان کرد: بنده به دلیل وجود این ابهامات با بودجه سال 97 مخالفت کردم، چراکه قیمتی که برای تملک این زمین در نظر گرفته شده حدود 50 میلیارد ریال بوده و ابهاماتی بر آن وارد است.

وی با بیان اینکه بودجه شهرداری ورامین و سازمان‌های وابسته در سال 97 حدود یک هزار و 550 میلیارد ریال است، متذکر شد: امیدورایم در سال جدید با تصمیمات خوب شهرداری و نمایندگان مردم در شورای اسلامی برای شهر ورامین عمران و آبادانی و برای شهروندان آسایش ایجاد کنیم.