Get Adobe Flash player

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهریار: مخالف استقرار صنایع جدید در شهرک صنعتی شهریار هستیمرئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان‌های شهریار و ملارد گفت: تجمیع صنایع موجود در سطح شهرستان شهریار در شهرک صنعتی امری مطلوب است اما به شدت مخالف فعالیت صنایع جدید در این شهرک هستیم و این امر را تأیید نمی‌کنیم.

عزیز عبدل‌زاده در خصوص انجام تمهیدات لازم زیست‌محیطی برای شهرک صنعتی در دست ساخت شهریار از سوی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شهریار اظهار کرد: راجع به طرح شهرک صنعتی باید عرض کنم این اداره تا زمانی که طرح ارزیابی زیست محیطی این شهرک ارائه نشود تا در کمیته این اداره بررسی و تصویب شود، عملیات اجرایی این شهرک را تأیید نخواهد کرد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان‌های شهریار و ملارد بیان کرد: مسئولان شهرک‌های صنعتی باید طرح ارزیابی شهرک صنعتی شهریار را تهیه کرده و به این اداره ارائه دهد و پس از بررسی این اداره، نواقص احتمالی، الزامات و هر آنچه در این راستا لازم است به آنها اعلام می‌شود و آنها نیز ملزم‌ هستند به درستی این موارد را انجام بدهند تا طرح بتوانند آغاز شود.

وی با اشاره به شروع ساخت و ساز این شهرک افزود: این اداره به فرماندار شهرستان شهریار و مسئولین اجرایی شهرک صنعتی از طریق مکاتبات اداری اعلام کرده که تا زمانی که طرح زیست‌محیطی پروژه ساخت شهرک صنعتی شهریار را به تصویب نرساند هرگونه ساخت و ساز در این شهرک غیرقانونی است.

عبدل‌زاده ادامه داد: با توجه به اینکه معلوم شد شهرک صنعتی شهریار شروع به ساخت و ساز کرده است، این اداره نامه توقف پروژه را تا زمان اخذ تأییدات زیست‌محیطی مقتضی به آنها ابلاغ کرد.

وی خاطر‌نشان کرد: در حال حاضر شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران درصدد کسب تأیید‌های زیست‌محیطی است  و تا آن زمان باید کار ساخت و ساز در  شهرک صنعتی شهریار را تعطیل کنند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان‌های شهریار و ملارد در خصوص اینکه آیا به‌طور کلی شهرک صنعتی شهریار برای محیط زیست منطقه مضر است و موجب به وجود آمدن مشکلات و معضلات زیست‌محیطی عدیده‌ای در سطح منطقه خواهد شد یا خیر، بیان کرد: اگر صنایع موجود در سطح منطقه در شهرک صنعتی شهریار تجمیع شوند و به آنجا بیایند، امری مطلوب و مطابق با شرایط زیست‌محیطی است اما اگر بنا باشد که صنایع جدیدی در این شهرک مشغول به‌کار شوند ما به‌شدت با آن مخالف هستیم و این امر را تأیید نمی‌کنیم.

وی با توجه به اینکه بر اساس قانون تا شعاع 120 کیلو‌متری کلان‌شهر تهران هر‌ نوع صنعت جدید به‌جز صنایع هایتک ممنوع است، بنابراین شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران اجازه ندارد صنایع جدیدی را در شهرک صنعتی شهریار راه‌اندازی کنند، گفت: ما حتی با ایجاد صنایع هایتک نیز در شهرک صنعتی جدید مخالف هستیم.

عبدل‌زاده اظهار کرد: صنایع جدید خود باعث و بانی بسیاری از آلودگی‌ها هستند، در این شرایط بحران آب، صنایع جدید مستلزم منابع زیادی بوده و منابع فراوانی را می‌طلبند و این صنایع پایه و پارامترهای زیست‌محیطی را از بین می‌برند.

 وی با اشاره به صنایع آلاینده محیط زیست در سطح منطقه که اداره محیط زیست با آنها برخورد قانونی کرده است، بیان کرد: اداره حفاظت محیط زیست شهرستان‌های شهریار و ملارد با محیط‌های کاری از قبیل کار‌گاه‌های ریخته‌گری‌ غیرمجاز، کوره‌های زغال‌گیری و کارگاه‌های آبکاری غیرمجاز برخورد قانونی کرده تا جایی‌ که منجر به تخریب بسیاری از این مراکز شده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان‌های شهریار و ملارد با اشاره آلاینده‌ترین صنایع و کارگاه‌ها در سطح منطقه تصریح کرد: بیشترین آلوده‌کنندگان هوای منطقه کوره‌های زغال‌گیری، کارگاه‌های غیرمجاز بازیافت باتری‌های ماشین و آتش‌زدن ضایعات هستند، برای مثال واحدهای بازیافت برای درآوردن چند کیلوگرم مس از سیم‌های ضایعاتی روکش‌های پلاستیکی آن‌ها را آتش می‌زنند و موجب آلودگی بسیار شدید هوا می‌شوند.

وی افزود: در مورد پساب نیز معمولا کشتارگا‌ها آلودگی بیشتری دارند و در آن کارگاه‌هایی که مصرف زیاد آب دارند مانند رنگرزی‌ها و آبکاری‌ها دارای خطرناکترین پساب‌ها هستند و اگر کنترل نشوند بیشترین آلودگی‌ها را برای محیط زیست به همراه دارند اما خوشبختانه بیشتر این واحدها دارای تسویه فاضلاب هستند.

عبدل‌زاده در خصوص وضعیت زیست‌محیطی شهرستان شهریار گفت: ما در این خصوص نهایت تلاش‌مان را انجام می‌دهیم این از آمار و ارقام این اداره مشخص می‌شود، همچنین این امر از تعداد واحد‌های ارجاع داده شده به دستگاه قضا، تعداد تخریب‌ واحدهای آلاینده محیط زیست و نیز از عملکرد گشت و پایش این اداره معلوم می‌شود اما به هر حال تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان‌های شهریار و ملارد در پایان متذکر شد: باید شرایط و امکانات موجود را در نظر داشت، در واقع باید خیلی بیشتر از این‌ها کار بشود و کار فرهنگی نیز در این زمینه بسیار مهم است، باید کار فرهنگی صورت گیرد تا به شرایط مطلوب برسیم البته کار فرهنگی بسیار انجام شده و مردم نیز همکاری خوبی تا ‌به ‌حال داشته‌اند اما تحقق این امر کار بیشتری می‌طلبد، چراکه در هر کاری اگر همکاری مردم نباشد آن کار به‌درستی پیش نخواهد رفت و ابتر خواهد ماند.