Get Adobe Flash player

دکتر مهدیزاده:صدور حکم شهردار منتخب پیشوا طولانی نشده است

 

 

 عضو شورای اسلامی شهر پیشوا گفت: زمان استعلامات و صدور حکم شهردار منتخب پیشوا با وجود تعطیلات رسمی این ایام، تعطیلات اربعین و آخر هفته ها طولانی نشده است.

علی اکبر مهدی زاده در خصوص تاخیر صورت گرفته در صدور حکم حکمت امیری به عنوان شهردار پیشوا اظهار داشت: شورای اسلامی شهر پیشوا برنامه های تمام گزینه های بومی و غیر بومی را مورد بررسی قرار داد و در نهایت برنامه های حکمت امیری، مورد پذیرش اکثریت اعضا قرار گرفت و به عنوان شهردار پیشواانتخاب شد.

وی در ادامه گفت:  شهردار منتخب پیشوا علاوه بر تخصص و تعهد، ارتباطات خوبی در سطح استان و کلان دارد و در کمترین زمان فعالیت خود را آغاز خواهد کرد و حتما مفید واقع می شود.

عضو شورای اسلامی شهر پیشوا با رد ادعای دخالت افرادی بیرون از مجموعه شورا در انتخاب شهردار گفت: شورای شهر به عنوان نهادی مستقل تصمیم گیری می کند و هیچ فشاری از بیرون برای انتخاب شهردار و دیگر مصوبات و تصمیم گیری ها وجود ندارد.

وی با قدردانی از تمامی گزینه های بومی و غیر بومی گفت: با توجه به شرایط شهرداری پیشوا، امروز کسی باید در راس آن قرار گیرد که علاوه بر برنامه حداقل سابقه شهرداری داشته باشد.

مهدی زاده اضافه کرد: انتخاب گزینه غیر بومی به معنی نادیده گرفتن توانمندی های گزینه های بومی نیست و از این عزیزان انتظار داریم با هدف خدمت به پیشوا، شورای شهر  را از نظرات و پیشنهادات سازنده خود محروم  نکنند.

وی با اشاره به این که شهردار  باید برنامه محور باشد، گفت:  ملاک ما برنامه های شهردار منتخب است که نسبت به دیگر گزینه ها قابل توجه بود.

عضو شورای شهر پیشوا خاطر نشان ساخت: خوشبختانه اعضای شورا با تعامل و همدلی در راستای خدمت به مردم تلاش می کنند و بی شک از ابزار نظارتی خود بهره مند و در جهت منافع شهر و مردم با هیچ شخصی تعارف ندارند و شهردار منتخب نیز موظف خواهد شد در زمانهای مقرر گزارش کاری خود را به شورای شهر و مردم ارائه کند.

مهدی زاده اضافه کرد: در قانون شورا و آیین‌نامه‌های مربوطه مراحل و ویژگی‌های شهردار به تفصیل آمده است که به عنوان مثال در ماده ۷۱ قانون شورها، شورای شهر مکلف است بلافاصله پس از تشکیل، فردی ذی‌صلاح را به سمت شهردار انتخاب کند و در قانون مذکور به وزارت کشور فرصت ۱۰ روزه برای تطبیق و بررسی این شرایط داده شده است. بر همین اساس وزارت کشور معمولا بلافاصله پس از وصول مصوبه شورای شهر بررسی‌ها و استعلام لازم را از برخی مراجع انجام می‌دهد. البته آیین‌نامه شرایط احراز سمت شهردار درخصوص ضرورت یا عدم ضرورت کسب استعلام ساکت است و وزارت کشور بر اساس سایر مقررات مکلف به کسب استعلام از برخی مراجع و وزارتخانه‌ها برای مشاغل حساس است. تجربه و رویه عملی گذشته نشان می‌دهد که کسب استعلام و بررسی‌های لازم حدود یک ماه به طول می‌انجامد در حالی که قانون‌گذار به صراحت فرصت ۱۰ روزه را برای وزارت کشور در نظر گرفته است.اما آنچه عرف شده است ،زمان حداقل ده و حداکثر بیست روز کاری است.

وی ادامه داد:از این رو وزارت کشور مکلف است ظرف ۱۰ روز نظر خود را درخصوص شهردار منتخب و معرفی شده شورای شهر اعلام کند. در صورت عدم اعلام نظر وزارت کشور، از مفاد قانون این گونه برداشت می‌شود که شهردار منتخب پس از این ظرف زمانی شهردار رسمی شهر شناخته می‌شود اما شروع به کار وی بدون حکم رسمی وزیر کشور هم باعث ایجاد مشکلاتی برای شهردار، شورا و شهر می‌شود.

وی گفت البته قانون مذکور برای اینکه شهر بدون شهردار نماند و امور عمومی تعطیل نشود پیش‌بینی لازم را کرده است. انتخاب سرپرست شهرداری راهی برای حل این مشکل است. بر این اساس سرپرست ضرورتا باید از کارکنان شهرداری باشد و فلسفه این موضوع هم این است که فردی آزموده شده و بررسی شده که از کارکنان شهرداری است و نیاز به تایید و بررسی مجدد ندارد تا معرفی شهردار با حکم رئیس شورای شهر امور شهرداری را در دست گیرد. نکته مهم آن است که سرپرست شهرداری در هر صورت بیش از سه ماه نمی‌تواند امور شهرداری را در دست گیرد و سرپرست با صدور حکم شهردار کلید شهر را به وی تحویل خواهد داد که دوره سرپرستی سه ماه و یکبار قابل تمدید است.

عضو شورای شهر پیشوا با شرح مراحل فوق گفت: در خصوص صدور حکم شهردار پیشوا،از یک سو با توجه به این که در مورخ  ۱۸ آبان ۹۶ نامه شورای شهر پیشوا پس از طَی مراحل قانونی به اداره  کل حراست استانداری واصل شده و فردای آن روز شهردار منتخب با ارائه مدارک و تکمیل فرم های لازمه ،استعلام مربوطه را به انجام رساند و با توجه به ایّام اربعین حسینی و تعطیلات رسمی و آخر هفته ها ،،حدود بیست و سه روز کاری است که از استعلام حراست گذشته است و این مدت با توجه به سوابق مسئولیتی وی در استان های البرز،لرستان،هرمزگان،همدان و تهران و همچنین حدود چهل سفرخارجی که شاید علاوه بر استعلامات مرسوم ،بحث ضد جاسوسی هم نیاز به بررسی داشته باشد،طولانی نیست.

 وی در ادامه بیان داشت: در کشور حکم حدود ۸۰ شهردار امضا نشده است و این رقم در استان حکم ۹ شهردار است که ۴ شهر منتظر تأیید وزیر کشور هستند.

عضو شورای شهر پیشوا در خاتمه از تمام شهروندان و رسانه ها خواست با صبر شورای اسلامی شهر را در راستای حرکت به سمت توسعه و پیشرفت پیشوا یاری کنند.