Get Adobe Flash player

رئیس شورای اسلامی شهر قدس:نظارت بر شهرداری نافی استقلال شهردار نیست

 

 

 رییس شورای اسلامی شهر قدس گفت : نظارت بر عملکرد شهرداری نافی استقلال شهردار نیست.

پنجمین دوره شورای اسلامی شهر قدس در شرایطی آغاز به کار  کرد که در این دوره شاهد تغییر و تحولاتی در سطح کلان شوراهای اسلامی شهرها و روستاها بودیم.

در این دوره تعداد اعضای شورای شهر قدس از 13 نفر به 9 نفر کاهش یافت و شاهد ورود چهره‌های جوان و توانمندی به پارلمان شهری بودیم. یکی از این منتخبین جوان دکتر محسن عسکری است که توانست بر کرسی ریاست شورا نیز تکیه بزند. او به واسطه فعالیت در عرصه وکالت، همواره در صحبت‌های خود بر دفاع از حقوق مردم تاکید دارد. با وی پیرامون موضوعات مختلف به گفت‌وگو پرداخته‌ایم که مشروح آنرا در ادامه می‌خوانید.

آقای عسکری شورای شهر نظارت خود بر شهرداری را چگونه انجام می‌دهد تا خدشه‌ای نیز به استقلال و آزادی عمل شهردار وارد نشود؟

ما بر استقلال شهردار محترم در اجرای برنامه‌های مجموعه مدیریت شهری تاکید داریم. شورای اسلامی ضمن نظارت بر عملکرد شهرداری از برنامه‌های آن نیز حمایت می‌کند. پس از روی کار آمدن ایشان شایعاتی پیرامون دخالت شورا در جابه‌جایی مدیران در شهرداری مطرح شد که قاطعانه می‌گویم تصمیم‌گیری برای تغییر یا ابقای مدیران و مسئولان واحدهای شهرداری با شهردار قدس است و در این راستا شورای شهر هیچ‌گونه دخل و تصرفی ندارد. در واقع نظارت بر شهرداری نافی استقلال شهردار نیست. طبق قوانین و مقررات مشخص مجموعه شورای شهر تنها نقش نظارتی بر فعالیت‌های شهرداری دارد و بی‌تردید شایسته‌سالاری و توانمندی افراد بیانگر حوزه مسئولیت آنهاست. ما برای تحقق توسعه شهری از تمامی برنامه‌های شهردار قدس حمایت می‌کنیم. ثبات مدیریتی سبب می‌شود تا با عملیاتی و اجرایی کردن نظرات و اندیشه‌های مدیریتی بتواند تصمیمات خود را اثربخش سازد که دستیابی به اهداف سازمانی جهت نیل به نتیجه مطلوب را آسان‌تر می‌کند. خوشبختانه در دوره جدید شورای شهر نیز یک تفکر، برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری جمعی برای انجام امور مرتبط با مسائل شهری توسط خود اعضا شکل گرفته است که سعی می‌شود این شیوه همچنان ادامه پیدا کند.

در رابطه با امر مهم نظارت بر فعالیت‌های شهرداری و پیمانکاران که از وظایف اصلی شورای شهر است، چه اقداماتی انجام شده است؟

شورای شهر برای ایفای نقش مهم خود در نظارت بر اجرای دقیق پروژه‌ها، علاوه بر ساز و کارهای معمول، توسط اعضای شورای شهر بر پروژه‌های مهم نظارت اختصاصی و مستقیم دارد. به عنوان نمونه، آقایان علیوند و چناقچی از طرف شورای اسلامی شهرقدس به ترتیب بر پروژه‌های آمفی‌تئاتر و پل ورودی شهر نظارت دارند. در پروژه پل ورودی شهر، علیرغم اینکه این پروژه، ملی است و ارتباطی به شورا و شهرداری قدس ندارد، اما شهروندان از ما انتظار پیگیری و رسیدگی دارند که تصمیم بر این شد یکی از اعضای شورا به صورت اختصاصی مسئول پیگیری امور مربوط به این پروژه شود و رابط شورا با دیگر مسئولان متولی باشد. همچنین برای نظارت تخصصی بر امور مختلف شهری خانم رفیعی و آقایان آذربرا و حیدری به ترتیب بر فعالیت‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی، اداره ارشاد و مجتمع تجاری قدس نظارت خواهند داشت.

سرنوشت پروژه‌های عمرانی پس از افتتاح چگونه رقم می‌خورد، در واقع برون‌سپاری این پروژه‌ها چقدر مدنظر شورا قرار دارد؟

برون‌سپاری پروژه‌هایی مانند آمفی‌تئاتر ضروری است، البته هنوز شهرداری این پروژه را از پیمانکار تحویل نگرفته است و با توجه به استهلاکی که پروژه دارد باید نظارت بیشتری صورت گیرد تا پس از تحویل، شرایط برون‌سپاری بررسی شود. برون‌سپاری پروژه‌های عمرانی مزیت‌های بسیاری برای شهرداری دارد، ایجاد درآمد پایدار، حذف هزینه‌های نگهداری و عدم استفاده از نیروی انسانی شهرداری از جمله مزیت‌های این امر مهم است ولی باید با استفاده از مشاوران حرفه‌ای، برون‌سپاری به شکل صحیح انجام شود.

آیا هنوز هم شاهد ساخت‌وسازهای غیرمجاز در سطح شهر هستیم؟

هرچند این تخلف نسبت به گذشته با کاهش چشمگیری همراه بوده، اما متاسفانه هنوز هم با این معضل مواجهیم، البته باید گفت ساخت‌وساز غیرمجاز در همه شهرها وجود دارد و مختص شهر قدس نیست. در کل ادامه روند ساخت‌وسازهای غیرمجاز با هر دلیلی که اتفاق می‌افتد، غیرقابل‌قبول است و از شهردار محترم تقاضا می‌کنیم که با متخلفین برخورد جدی و شدید صورت گیرد. برای جلوگیری و مقابله با این وضعیت، نظارت‌ها تشدید خواهد شد. اخباری نیز مبنی بر ساخت‌وسازهای غیرمجاز در برخی نقاط شهر به شورا ارسال شد که در همین خصوص جلسه‌ای با مسئولان ذیربط برگزار و مقرر شد که نظارت ها افزایش یابد.

بخش زیادی از اراضی شهر قدس زمین‌های اوقافی محسوب می‌شود که مشکلاتی را برای شهروندان به همراه داشته است. تعامل شورا با اداره اوقاف برای رفع مشکلات موجود چگونه خواهد بود؟

سنت حسنه وقف، یکی از مصادیق بارز احسان و خیرخواهی است که انسان با بهره‌گیری از تعالیم انبیا آن را از دیرباز بنیاد نهاده و در صحنه حیات اجتماعی به ودیعه گذارده است، روحیه تعاون اجتماعی و سبقت در خیرات در وقف عینیت می‌یابد. بُعد دوم وقف که از زیبایی بیشتری برخوردار است، نوع‌دوستی، خیرخواهی و مردم‌گرایی است که متاسفانه اداره اوقاف شهرقدس این بعد مهم وقف را فراموش نموده و همچون سالیان گذشته برای صدور سند املاک مبالغ زیادی را از شهروندان قدس که اغلب از قشر زحمکتش کارگر و محروم هستند، دریافت می‌کند که این عمل سبب بدبین شدن شهروندان نسبت به وقف شده است. وقف زمینه‌ساز و بسترساز تحقق اهداف دین و مقاصد شریعت است، اگر دین را برنامه‌ای برای ارتقای ابعاد انسانی و تاسیس جامعه‌ای مطلوب بدانیم، وقف، پاره‌ای از آن برنامه برای نیل به آن اهداف است، امید است اوقاف قدس بنا بر این فلسفه وجودی وقف فعالیت نماید و موجب تمایل دوباره شهروندان قدس به این عمل خداپسندانه شود.

وضعیت شهر قدس را در رابطه با سرانه بهداشت و درمان که از مطالبات مردم است، چگونه ارزیابی می‌کنید؟

شهرقدس و در مقیاس بزرگ‌تر؛ استان تهران از نظر سرانه‌های بهداشت و درمان جزو مناطق محروم کشور هستند. شهرقدس در بخش عسکبرداری‌های تخصصی و فوق‌تخصصی پزشکی کمبودهای بسیاری دارد که البته با ورود بخش خصوصی اقدامات موثری در این حوزه انجام شده است. در حال حاضر یک مرکز عکسبرداری فوق‌حرفه‌ای و کم‌نظیر در غرب استان تهران، در شهرقدس به همت بخش خصوصی در حال احداث است که با توجه به پیشرفت فیزیکی این پروژه و همچنین خریداری دستگاه‌های تخصصی تا پایان سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید. استان تهران و به تبع آن شهرستان‌های استان که قدس نیز شامل آنهاست از لحاظ بسیاری از سرانه‌های عمومی جزو استان‌ها و شهرهای محروم هستند، سرانه بهداشت و درمان نیز یکی از سرانه‌هایی است که ما در قدس کمبود بسیاری داریم. حضور بخش خصوصی در رفع این محرومیت‌ها بسیار مثمرثمر خواهد بود. رویکرد شورای پنجم در ارتباط با بخش خصوصی، رویکردی توام با احترام و همکاری و همراهی است که این همکاری در چارچوب قانون صورت می گیرد. به این مطلب نیز باید اشاره کنم که اعضای شورا با حضور در مجمع خیرین سلامت استان توافقاتی انجام دادند که مقرر شد با تامین دو قطعه زمین توسط شورا و شهرداری، این مجمع ظرف یک سال دو مرکز سلامت تحویل قدس دهد که تجهیزاین مراکز نیز توسط دانشگاه شهید بهشتی انجام خواهد شد.

رویکرد شورا نسبت به مقوله فرهنگ چیست؟

رشد و ارتقای فرهنگ قدس از مهم‌ترین دغدغه‌های شورای شهر است که بر همین مبنا با ادارات متولی فرهنگ همکاری و تعامل تنگاتنگی داریم. یکی از وظایف مدیریت شهری، شناخت و تقویت نقاط قوت فرهنگ آن جامعه و سعی در گسترش آن می‌باشد، شورای پنجم در همین راستا از روسای ادارات متولی فرهنگ شهر دعوت به عمل آورده تا در این خصوص تبادل نظر نمایند. هر چند مدیریت شهری متولی اصلی فرهنگ در شهر نیست، اما سازمان فرهنگی‌- ورزشی شهرداری قدس اقدامات فرهنگی موثری در شهر انجام داده که متاسفانه اداره ارشاد نتوانسته همپای این سازمان حرکت کند. البته شورا و شهرداری همواره نسبت به اداره ارشاد رویکرد تعاملی داشته و دارند و آماده همکاری با این اداره در چارچوب قوانین هستند.

به نظر می‌رسد وضعیت شهر قدس در حوزه ورزش در شرایط نسبتا مطلوبی قرار دارد و اغلب زیرساخت‌های ورزشی متعلق به شهرداری است، عملکرد شهرداری در توسعه ورزش را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

شهرداری قدس پیشگام توسعه ورزش همگانی و قهرمانی در شهر است. هم‌اکنون بیش از ۸ پایگاه ورزش همگانی با بیش از ۳هزار نفر ورزشکار در این شهر فعال هستند. توجه به امر ورزش یکی از مقوله‌های بسیار مهّم است که نه صرفاً اداره ورزش و جوانان و شهرداری بلکه تمام ادارات شهرستان نیز باید نسبت به اشاعه امر ورزش و توسعه زیرساخت‌ها تلاش کنند. ارتقای سرانه‌های فرهنگی و ورزشی می‌تواند عامل مؤثری در راستای کاهش بزه و آسیب‌های اجتماعی داشته باشد که خوشبختانه شوراهای اسلامی دوره سابق نیز در این مقوله عملکرد خوبی داشته‌اند. شورای اسلامی دوره پنجم نیز نگاه ویژه‌ای در این راستا دارد و با توجه به جوان بودن شورا در این دوره و توجه اعضا به مقوله ورزش، برنامه‌های خوبی تدوین شده که با حضور شهردار جدید اجرایی می‌شود. خوشبختانه باشگاه فرهنگی - ورزشی شهرداری نیز پیرامون توسعه ورزش همگانی و تقویت ورزش قهرمانی عملکرد مطلوبی داشته است به طوری که شهرقدس امسال توانست مقام سوم ورزش همگانی را در استان تهران از آن خود کند. این سازمان در کنار تمام خدمات و امکاناتی که برای رفاه شهروندان در سطح شهرقدس مهیا ساخته، در امر ترویج و اشاعه فرهنگ ورزش عمومی خانواده‌های شهرقدس اقدامات خوبی را اجرایی کرده است. ایجاد پایگاه‌های ورزش صبحگاهی در 8 نقطه از سالن‌ها و بوستان‌های شهرقدس در حوزه ورزش همگانی اقدام خوبی بوده که توانسته مسیر توسعه ورزش همگانی و جذب شهروندان به مقوله ورزش را هموار کند.