Get Adobe Flash player

مسعود مختاری:خدمت به مردم و توسعه زیرساخت ها ، اولویت اقدامات شهرداری قدس است

 

 

 شهردار قدس گفت: عهد بسته‌ایم تمام توان خود را برای نزدیک کردن شهر قدس به استانداردهای زندگی بهتر به کار گیریم.

پانزدهمین شهردار قدس در حالی به این جایگاه تکیه زد که با 25 سال سابقه در سطوح کلان مدیریت شهری، پنجمین تجربه خود را به عنوان شهردار در شهر قدس آغاز کرده است. نمایندگان مردم در شورای اسلامی شهر قدس پس از هفته‌ها بررسی برنامه‌های کاندیداهای تصدی شهرداری، به نام مهندس مسعود مختاری رسیدند؛ مدیری که قریب به 3 دهه در استان‌ها و شهرهای مختلفی همچون سراب، خرم‌آباد، گلستان و رباط‌ کریم، گرد محرومیت از چهره این شهرها زدوده و اکنون با کوله‌باری از توان، تلاش، تجربه و تخصص به ایستگاه قدس رسیده است. به‌رغم فشردگی کارهای شهردار قدس و پس از حدود 10 روز هماهنگی برای انجام مصاحبه، سرانجام در یک بعدازظهر آخرین روز کاری هفته موفق شدیم گپ و گفتی چند دقیقه‌ای با ایشان داشته باشیم. شهردار قدس در این گفت‌وگو با تشریح نقاط قوت و ضعف شهر قدس، به راهکارهای بهره‌گیری از پتانسیل‌ها و دستیابی به یک شهر ایده‌آل پرداخته است که در ادامه می‌خوانید.

با توجه به سابقه طولانی شما در سطوح کلان مدیریت شهری در شهرها و استان‌های مختلف، شاهد اقدامی هوشمندانه از سوی شورای اسلامی شهر در انتخاب شما برای سمت شهرداری قدس بودیم. شناخت شما از شهر قدس قبل از تصدی این جایگاه چقدر بوده است؟

بنده نیز مثل تمام کاندیداهایی که قصد تصدی شهرداری قدس را داشتند، مطالعات اولیه‌ای راجع به این شهر داشتم و برنامه مفصلی را در رابطه با وضعیت فعلی شهر قدس و اینکه در طول 4 سال عمر دوره پنجم مدیریت شهری چه کارهایی را می‌شود انجام داد و چه مشکلاتی را می‌توان حل کرد، برای شورای اسلامی شهر ارائه دادم که مورد استقبال و اقبال اعضای محترم شورای شهر قرار گرفت. اما آنچه مشخص است، شهر قدس نیز همانند تمام شهرهای اقماری شهر تهران که بی‌برنامه رشد کرده‌ و به عنوان شهرهای خوابگاهی محسوب می‌شوند، دست به گریبان مسائل و مشکلات زیادی است. از بافت فرسوده و غیرایمن شهری گرفته تا معابر بسیار غیراصولی و پایین بودن سرانه‌های عمومی بویژه فضای سبز از معضلات اصلی شهر قدس به شمار می‌رود که از این جهات مشابه دیگر شهرهای اقماری شهر تهران است. اما از نظر اجتماعی و بافت جمعیتی هر شهر با شهرهای دیگر تفاوت‌های اساسی دارد. شهر قدس به لحاظ جایگاه فرهنگی و موقعیت اجتماعی از مردمی فرهیخته و فعال در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و... برخوردار است که ماهیتا از نظر سطح توقعات و مسائل و مشکلاتی که در سطح شهر دارند با شهرهای اقماری دیگر تفاوت‌هایی هم دارند. به لحاظ کالبدی و ساختاری  نیز مشکلات شهر در چند حوزه تقسیم‌بندی می‌شود؛ مشکلات مربوط به تعریض معابر، پایین بودن سطوح خدماتی، بافت‌های فرسوده و غیرایمن، مشکلات زیست‌محیطی، پایین بودن سرانه فضای سبز و همچنین مفید و کیفی نبودن اقداماتی که در حوزه خدمات شهری انجام شده از جمله مشکلات اساسی و اصلی شهر هستند. در رابطه با بحث ترافیک این شهر نیز متاسفانه مطالعه و کار اساسی و عملیاتی انجام نشده و نیاز به مطالعات جدی دارد و باید ساماندهی ترافیک شهر در اولویت کار قرار گیرد.

شهر قدس از جمله شهرهایی است که در 3 دهه گذشته به یکباره تبدیل به شهری پرجمعیت شده، اما زیرساخت‌های آن متناسب با رشد جمعیت توسعه پیدا نکرده است، نقاط قوت و ضعف شهر را در چه بخش‌هایی می‌دانید؟

موقعیت استراتژیک شهر قدس و قرارگیری آن  در حومه و نزدیکی شهر تهران، اتصال این شهر به بزرگراه فتح و شریان‌های اصلی غرب تهران، همجواری با استان البرز و شهرستان شهریار، عبور یکی از خطوط اصلی راه آهن کشور از شهر، وجود 2 شهرک صنعتی معتبر که صنعتگران بسیار ارزشمند و خوبی در آنها مشغول تولید هستند و مردم بسیار خونگرم و فعال این شهر همگی از پتانسیل‌ها و نقاط قوت این شهر هستند که باید به مسائل و مشکلات آنها در جای خودشان رسیدگی شود تا ان‌‌شاءالله شهر قدس به جایگاه اصلی خود برسد و تحت عنوان یکی از شهرهای مدرن و ایده‌ال در اطراف شهر تهران بتوانیم از شهر قدس اسم ببریم.

اما درباره نقاط ضعف، همانطور که پیش‌تر عرض کردم، در شهرهایی که با سرعت زیاد و بدون برنامه توسعه پیدا می‌کنند، مشکلات کالبدی و ساختاری بسیاری وجود دارد که بحث تعریض معابر عمده‌ترین مشکل محسوب می‌شود، همچنین بافت‌های فرسوده و ناایمن و مشکلاتی از این قبیل خیلی شهر را آزار می‌دهد. علاوه بر اینها، نبود شبکه استاندارد هدایت آب‌های سطحی، نبود شبکه فاضلاب، حضور تیرهای چراغ برق در معابر اصلی و کمبود پارکینگ در سطح شهر همگی از نقاط ضعف شهر است که باید برای هر کدام از آنها چاره‌اندیشی شود.

نمی‌توان توقع داشت این مسائل و مشکلاتی که عنوان کردید در یک دوره 4ساله مدیریت شهری به یکباره متحول شود، چراکه یکی‌،دو ساله به وجود نیامده است، اما برنامه‌های شما برای این نقاط ضعف چیست؟

ما در حوزه‌های مختلف باید مشغول انجام چهار،پنج کار مختلف باشیم. یکی از اولویت‌های اصلی ما مطالعه علمی و آکادمیک شهر و ارائه راه‌حل‌های علمی برای رفع مشکلات شهر است که در این راستا از متخصصین، مشاورین و جامعه دانشگاهی شهر قدس دعوت به همکاری کرده‌ایم و درصددیم که ان‌شاءالله برای هر کدام از مشکلاتی که در سطح شهر وجود دارد یک یا چند راه‌حل اصولی ارائه شود تا بتوانیم متناسب با وضعیت شهر فعالیت‌های‌مان را برای رفع این مشکلات متمرکز کنیم. قطع به یقین مطالعه شهر امری زمان‌بر بوده و نیاز است زمانی سپری شود تا بعد از آن ان‌شاءالله به تعریف پروژه‌هایی برای رفع مشکلات شهر بپردازیم. موضوع بعدی جذب سرمایه‌گذاری و ایجاد منابع پایدار برای شهر است که بزودی فراخوانی را در این رابطه در سطح شهر انجام خواهیم داد. با مصوبه‌ای که شورای اسلامی شهر در رابطه با بحث سرمایه‌گذاری داشته ، یکی از اولویت‌های ما جذب سرمایه‌گذاران برای کمک به اجرای پروژه‌های عمرانی و سرمایه‌گذاری در سطح شهر و ایجاد منابع درآمدی پایدار است. از همه افرادی که توانمندی سرمایه‌گذاری در این شهر را دارند استقبال می کنیم تا بیایند و در بخش‌های مختلف حضور داشته باشند. اجرای مقررات شهرسازی و احداث پارکینگ یکی از ضرورت‌های این شهر است که ما به جد به دنبال اجرای قانون و ساماندهی ساخت‌وساز در این شهر هستیم و حتما سعی خواهیم کرد ضوابط و مقررات شهرسازی را در شهر قدس به نحو ویژه در دستور کار خود داشته باشیم.

  ارتقای سرانه‌های عمومی از جمله فضای سبز، ارتقای امکانات ورزشی و ساماندهی وضعیت فرهنگسراهای سطح شهر و افزایش سطح کمی و کیفی آنها، از جمله دیگر برنامه‌های مدنظر ما است. همچنین ارتقای خدمات شهری در سطح شهر و اجرای تفکیک زباله از مبدا، ساماندهی دوره‌گردها و دستفروشان، بهبود سیما و مبلمان شهری از جمله اقداماتی است که در کوتاه‌مدت و میان‌مدت به دنبال آن هستیم. همانطور که شما هم اشاره کردید بازه زمانی یک دوره چهارساله مدیریت شهری، جوابگوی اجرای برنامه‌های میان‌مدت هم نیست، چون فرصت زمانی بیش از اینها نیاز است تا یکسری برنامه‌ها اجرا شود، اما ما با اعضای محترم شورای شهر این عهد را بسته‌ایم که تمام توان، تلاش، تجربه و تخصص خودمان را در راستای بهبود وضعیت شهر قدس و نزدیک کردن آن به استانداردهای زندگی بهتر در یک شهر به کار گیریم. همچنین به سمت شهر الکترونیک پیش می‌رویم و در همین راستا بزودی کنترل هوشمند ترافیک در سطح شهر را با نصب دوربین‌های ترافیکی اجرا خواهیم کرد. این اقدام علاوه بر ارتقای سطح ایمنی در سطح شهر و شهرستان، از بعد ترافیکی و نظارتی هم کمک خواهد کرد تا مسائل ترافیکی شهر هم سروسامان پیدا کند. و در نهایت تدوین برنامه پنج‌ساله را دستور کار داریم که جلسات متعددی را هم برگزار کرده‌ایم. در تدوین این برنامه، کاری از پیش آغاز شده بود که نیاز به اصلاح داشت و به محض جمع‌بندی برنامه، برای تصویب به شورای اسلامی شهر تقدیم خواهد شد. برنامه چشم‌انداز پنج‌ساله شهر قدس که برنامه‌ای راهبردی است پس از تصویب در شورای اسلامی شهر، ان‌شاءالله چراغ راه مجموعه شهرداری در اجرای پروژه‌های عمرانی و خدماتی در سطح شهر خواهد بود.

پیش‌تر اعلام کرده‌اید اولویت نخست‌تان در حوزه‌ طرح‌های عمرانی، تکمیل پروژه‌های در دست اجراست. آیا این وعده در سال جاری محقق می‌شود؟

در رابطه با تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام خیلی اعتقاد به اتمام سریع کار نداریم و بیشتر به دنبال آنیم که کار اصولی انجام شود و سرمایه‌ای که در گذشته هزینه شده به نتیجه مناسبی برسد. از بین پروژه‌‌های نیمه‌تمامی که در سطح شهر وجود دارد تعدادی امسال به بهره‌برداری می‌رسد ولی مابقی برای هفته دولت سال 97 برنامه‌ریزی شده است، چراکه بعضی از آنها در حد 20 تا 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارند که قطعا برای اینکه به اتمام برسند نیاز به زمان بیشتری است.

اخیرا در نشست هیات عالی سرمایه‌گذاری بر دو موضوع احیای بافت‌های فرسوده و ایجاد محورهای توسعه شهری تاکید داشتید. تحقق این موضوعات مستلزم چه اقداماتی است؟

ببینید! در تهیه طرح‌های مطالعاتی برای موضوع احیای بافت فرسوده، خوشبختانه شورای اسلامی شهر پیشنهاد شهرداری را در حوزه سرمایه‌گذاری مصوب کرده و به دنبال عملیاتی کردن آن در قالب مشارکت هستیم. اما در حوزه بهبود سیمای شهری و محورهایی که اشاره کردید نیاز به مطالعات بیشتر و سیاستگذاری در ساخت‌وسازهای شهری است. به عنوان مثال بلوار شهید کلهر نیاز به یک طرح موضوعی دارد که بر اساس آن حتما نگرش مدیریت شهری در این محور نسبت به نقاط دیگر متفاوت‌تر خواهد بود و با یک برنامه زمانبندی شده و بلندمدت سیمای شهری را متحول خواهد کرد.

علاوه بر این دو مبحث، آیا موضوعات دیگری هم در چشم‌انداز شما برای توسعه شهر وجود دارد؟

شهر قدس به لحاظ وجود معادن بشدت از آلودگی هوا و ذرات معلق در سطح شهر رنج می‌برد که به طور حتم توسعه فضای سبز و بویژه درختکاری در راستای کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی در دستور کار ما خواهد بود. ایجاد کمربندهای سبز و استفاده بهینه از فضاهای موجود که در اختیار شهرداری است از اولویت‌هاست. بحث ساماندهی نیروی انسانی و بهبود وضعیت پرسنل شهرداری از نظر آموزش و مسائل رفاهی نیز در دستور کار شهرداری قرار دارد.

آیا بودجه و امکانات موجود جوابگوی برنامه‌های شهرداری هست؟

همانگونه که عرض کردم، شهری که در مد‌ت‌زمان محدودی رشد کرده، قطعا نیازمندی‌های عمرانی و ساختاری زیادی دارد که برطرف کردن آنها با بودجه و امکانات فعلی شهرداری مطابقت ندارد. بخشی از مشکلات از جمله تعریض معابر را باید با مشارکت خود مردم حل کنیم. شهرداری امتیازات خاص و ویژه‌ای را برای تعریض معابر اصلی مد نظر دارد و بخشی از این کار باید توسط خود مردم انجام شود تا وضعیت شهر بهبود پیدا کند. بر همین اساس، در بخش‌هایی که نیاز هست شهرداری به مباحث سرمایه‌ای ورود کند، باید با مشارکت بخش خصوصی انجام شود. در موارد دیگر نیز که نیاز به تامین درآمد و اعتبارات وجود دارد باز به کمک مردم نیازمندیم، چراکه هر چه شهروندان عوارض خود را به‌موقع پرداخت کنند، شهرداری هم می‌تواند به‌موقع به مسائل و مشکلات شهر رسیدگی کند. از دیگر بخش‌هایی که ما توقع داریم به شهرداری و شورای شهر کمک کنند دستگاه‌های خدمات‌رسانی هستند که در سطح شهر خدمات ارائه می‌دهند؛ از جمله شرکت آب و فاضلاب، شرکت توزیع برق، شرکت گاز. این دستگاه‌ها گاه و بیگاه در سطح شهر اقدام به حفاری می‌کنند و در پی آن مشکلاتی را برای شهروندان به وجود می‌آورند که باید با تامین منابع مالی پروژه‌های خود را سریع‌تر به بهره‌برداری برسانند و این بحث حفاری در شهر قدس را یک روز برای همیشه ببندیم تا مردم بیش از این دچار آسیب روحی و روانی و متحمل هزینه‌های مالی نشوند. به همین خاطر دستگاه‌های دیگر باید کمک کنند تا با جلوگیری از دوباره‌کاری در بعضی اقدامات، هزینه اضافی روی دست شهرداری و شهروندان نگذارند.

با تشکر از وقتی که در اختیار ما گذاشتید، اگر صحبتی دارید بفرمایید.

جا دارد از همه اعضای محترم شورای اسلامی شهر، مسئولان شهرستان، فرماندار محترم، امام جمعه محترم و همه کسانی که در راستای ارائه خدمات بهتر به شهرداری کمک می‌کنند تقدیر و تشکر نمایم.