Get Adobe Flash player

شهردار قدس:بوستان 40 هکتاری در شهر قدس احداث می‌شود

 شهردار قدس احداث بوستان 40 هکتاری در این شهر را از برنامه‌های مهم مدیریت شهری عنوان کرد.

مسعود مختاری اظهار داشت: درخت و درخت‌کاری در ادیان و فرهنگ‌های مختلف جهان به‌ویژه در نزد ایرانیان و اسلام از دیرباز جایگاه خاصی داشته است، به‌گونه‌ای که دین مقدس اسلام نیز بشر را به کاشت درخت تشویق و ترغیب کرده و بعضی از بزرگان دین نیز به این امر اشتغال داشته‌اند.

وی افزود: امروز به علت فعالیت کارخانجات صنعتی و نیز ازدیاد وسایل نقلیه عمومی و فعالیت روزانه آن‌ها در سطح شهرهای بزرگ آلاینده‌ها و گازهای مهلک و خطرناکی نظیر دی‌اکسیدکربن در هوای شهرها فزونی یافته و سلامت افراد را تهدید می‌کند که در چنین شرایطی مسأله درخت و درخت‌کاری و ایجاد جنگل‌های مصنوعی و فضای سبز در اطراف شهرهای بزرگ راه‌حلی مناسب برای مبارزه با آلودگی‌ها به شمار می‌آید.

شهردار قدس تصریح کرد: مسائل زیست‌محیطی، آلودگی هوا، آلودگی منابع زیرزمینی و فرسایش خاک ازجمله معضلات و مشکلات مهمی هستند که در حال حاضر جوامع بشری به‌ویژه شهرنشینان را تهدید می‌کنند. توجه داشته باشیم با همین سرعت که این منابع را از دست می‌دهیم باید به فکر تجدید آن‌ها و استفاده بهینه از این منابع باشیم.

مختاری یادآور شد: شهرداری‌ها از معدود دستگاه‌های خدمات‌رسانی به‌شمار می‌روند که تأثیر مستقیمی در احیای محیط زیست و سرانه‌های فضای سبز در سطح شهرها دارند. برای هر شهروند یک سرانه فضای سبز استانداردی تعریف شده است که مجموعه مدیریت شهری باید در یک بازه زمانی مشخص و از پیش تعریف شده حداقل سرانه فضای سبز را برای شهروندان خود فراهم کند.

وی عنوان کرد: اقدامات خوبی از گذشته تاکنون در زمینه ارتقای فضای سبز شهری در شهر قدس صورت گرفته است و ما نیز خود را ملزم می‌دانیم که ضمن حفظ سرانه‌های قبلی با برنامه‌ریزی‌های مدون نسبت به ارتقای سرانه‌های فضای سبز تا حد استاندارد در سطح شهر اقدام کنیم.

شهردار قدس با اشاره به عملکرد سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری قدس در زمینه کاشت درخت در سطح شهر گفت: حدود 35 هزار اصله نهال تا به امروز در نقاط مختلف شهر اعم از معابر شهری، پارک‌ها، بوستان‌ها و کمربند سبز چیتگر کاشته شده است و به دنبال آن هستیم تا با کاشت یک درخت برای هر خانوار در سطح شهر قدس زمینه ارتقای فضای سبز شهری قدس تا رسیدن به حد استانداردهای لازم را فراهم کنیم.

مختاری احداث بوستان 40 هکتاری در شهر قدس را از دیگر برنامه‌های مهم مدیریت شهری عنوان کرد و افزود: طبق تفاهم‌نامه منعقدشده شورای اسلامی شهر و شهرداری با سازمان آب منطقه‌ای و اداره اوقاف شهرستان کار مطالعات احداث این بوستان آغازشده است و به‌زودی عملیات اجرایی آن شروع خواهد شد.

وی گفت: برخورد اعضای شورای اسلامی شهر در دوره پنجم با موضوع فضای سبز و ضرورت توسعه آن بسیار سخاوتمندانه بوده است به‌گونه‌ای که در بودجه سال 97 شهرداری قدس الزامات خوبی در زمینه توسعه پارک‌های محله‌ای، پارک‌های جنگلی و توسعه فضای سبز عمومی از سوی اعضای شورا دیده‌شده که امیدواریم با اراده‌ای که در مجموعه مدیریت شهری و همکارانم در شهرداری قدس وجود دارد این الزامات را عملیاتی کرده و در سال جدید بتوانیم به رقم قابل قبولی در ارتقای فضای سبز شهری دست پیدا کنیم.