Get Adobe Flash player

شهردار پردیس عنوان کرد:نرخ رشد جمعیت 50 درصد در پردیس تا سال 1400/نگرانی از کاهش سرانه های خدماتی

 

 

 شهردار پردیس ضمن ابراز نگرانی از کاهش سرانه های خدماتی با رشد فزاینده جمعیت، از نرخ رشد جمعیت 50 درصد در این شهر تا سال یک هزار و 400 خبر داد.


محمد لاله اظهار داشت: با نگاهی به رده بندی شهرهای ایران بر اساس آمار جمعیت، به شهرهایی معروف و قدیمی نظیر کرمان برمی خوریم که با 425 هزار نفر در رده چهاردهمین شهر پرجمعیت کشور قرار دارد، حال آنکه پردیس به واسطه 85 هزار واحد در دست ساخت و تحویل مسکن مهر و با احتساب میانگین هر خانوار سه و نیم نفر شاهد بارگذاری پرشتاب جمعیت و رسیدن این شاخص مهم به رقمی بالغ بر 500 هزار نفر در آینده ای نه چندان دور است.


وی ادامه داد: یکی از تفاوت های عمده شهرهای جدیدی نظیر پردیس نسبت به سایر شهرها و حتی کلان شهرهای کشور دو شاخص بازه زمانی شکل گیری و همچنین سرعت رشد آنهاست؛ شهرهایی همچون تبریز، کرمان، مشهد و ... طی قرون متمادی، به صورت تدریجی، حول یک هسته مرکزی و خودجوش ایجاد شده اند اما شهری مانند پردیس در کمتر از سه دهه (1371 تا 1400) شکل گرفته و رشد جمعیت قابل توجه را تجربه می کنند.


این مقام مسئول از افزایش نرخ رشد جمعیت پردیس به بیش از 50 درصد تا سال یک هزار و 400 خبر داد و گفت: بررسی این مهم از منظر نرخ رشد جمعیت نیز نتایج جالبی به همراه دارد؛ نرخ رشد جمعیت در شهرهای بزرگ و حتی کلان شهری مانند تهران کمتر از یک و هشت دهم درصد است اما این شاخص در پردیس طی بازه زمانی بین سال های 85 تا 90 نزدیک به هشت درصد و بین سال های 85 تا 95 نزدیک به 12 درصد بود که طبق پیش بینی های کارشناسی، شاخص مذکور تا سال یک هزار و 400 به رقم بیش از 50 درصد می رسد.

شهردار پردیس تصریح کرد: مهمترین عامل این رشد نرخ جمعیت در پردیس و پرند و تفاوت فاحش آن با سایر نقاط کشور اجرای طرح های مسکن مهر است، حال آنکه تا قبل از این طرح و در قالب تدوین طرح نخست تفصیلی برای پردیس جمعیتی نزدیک به 200 هزار نفر پیش بینی شده بود.

محمد لاله با تاکید بر لزوم توسعه زیرساخت های عمرانی و خدماتی همراه با رشد جمعیت خاطرنشان کرد: بررسی چندباره آمار و ارقام مذکور بار دیگر به این نکته مهم تاکید دارد که از همین امروز باید به فکر توسعه متوازن رشد جمعیت و امکانات مورد نیاز بود تا سرانه های خدماتی با کاهش همراه نشود.

به گفته وی، به عنوان مثال سرانه فضای سبز شهر پردیس با جمعیت کنونی 23 مترمربع است اما رشد جمعیت با شرایط مذکور این رقم را در آینده به کمتر از 10 مترمربع کاهش می دهد؛ این شرایط می تواند در سایر حوزه ها نظیر فضای آموزشی، مراکز فرهنگی، امکانات رفاهی و ... نیز ایجاد شده و وضعیت را نگران کننده سازد.