Get Adobe Flash player

دکترامامی امین:توسعه امور اقتصادی و اشتغال استان در اولویت اقدامات سال 96

 

 

 معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری تهران گفت: درسال گذشته توانستیمیک میلیارد و 100 میلیون دلار جذب سرمایه گذاری خارجی در استان داشته باشیم.هدف گذاری این است که بتوانیم در سال 96 این سقف را به دو میلیارد دلار  برایاستان تهران برسانیم.


محمد امامی امین ضمن تبریک فرارسیدن ایام نوروز باستانی و میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) با اشاره به مشکلاتی که در سال 95 مسئولان و مدیران استانی با آن ها مواجه بودند گفت : سال 95  به دلیل مشکلاتی که از سال های قبل به این سال منتقل شده بود برای مدیران دستگاه های اجرایی سال سختی بود.


وی افزود: طی سال های گذشته با محدودیت هایی مواجه بودیم که اثر خود را بر سال های 93- 94 و 95 گذاشت.


معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری تهران با اشاره به درایت و تدبیردولت یازدهم در مدیریت مشکلات اقتصادی سال 95 تصریح کرد: با درایت و تدبیر دولت یازدهم شاهد تک رقمی شدن نرخ تورم بودیم. دولت تلاش کرد با تزریق سرمایه در گردش که بالغ بر 16 هزار میلیارد تومان بود شرایط اقتصادی و تولید واشتغال کشور را از حالت رکود خارج کند که مقام معظم رهبری هم در فرمایشات نوروزی نسبت به این موضوع اشاراتی داشتند و به عنوان عملکرد مثبت دولت از آن یاد کردند.
 

امامی امین ادامه داد:  امکانی که دولت برای بنگاه های کوچک و متوسط فراهم کرد موجب شد تا به حوزه اشتغال و توسعه کمک شود. از جمله اقدامات خوبی که دولت انجام داد و در استان تهران هم تاثیرگذار بود؛  کاهش نرخ سود بانکی بود .


وی افزود: مقام معظم رهبری امسال را سال "افتصاد مقاومتی،تولید و اشتغال" نام نهادند. اگر می خواهیم این شعار را عملی کنیم چاره ای نداریم جز اینکه نظام بانکداری را اصلاح کنیم و براساس نظام بانکداری اسلامی عمل کنیم  که براساس آن سرمایه بیت المال و مردم در خدمت تولید و اشتغال باشد و تسهیلات بانکی با نرخ سود پایین و هزینه ی کم در اختیار تولید کننده قرار بگیرد.


معاون استاندار تهران با بیان اینکه در حال حاضر خروجی های دهه ی 60 وارد بازار کار شده اند گفت:  از نرخ 8.7  درصد بیکاری درسال 94  اکنون به  12 درصد رشد بیکاری رسیدیم. علت این رشد آن است که سالهایی که دولت ها منابع اعتباری خیلی خوبی داشتند،درآمد نفت کشور در حوزه زیرساخت و اشتغال هزینه نشد و نتیجه اینکه اکنون یک نسل تحصیلکرده آماده به کار داریم اما زمینه اشتغال وجود ندارد.


امامی امین با تاکید براینکه دستگاه های دولتی امکان جذب نیرو ندارند افزود: بر اساس قانون برنامه پنجم باید سالی حدود 10 تا 15 درصد کاهش نیرو داشته باشیم. اما این موضوع اتفاق نیفتاده است چون اگر محقق می شد باز به رشد بیکاری کمک می کردیم. بنابراین شعاری که امسال رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید داشتند،یعنی تولید ملی و موضوع اشتغال، یک مسئولیت سنگین بر عهده ما می گذارد و باید با تمام قوا این مسئولیتی را که مقام معظم رهبری تعیین کردند برای سال 96 محقق کنیم.


معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری تهران کاهش میزان قاچاق کالا از 25 میلیارد دلار به 15 میلیارد دلار در سال گذشته را از اقدامات مهم برشمرد و گفت: در حال حاضرقاچاق کامیونی در تهران تبدیل به وانت و نیسان شده و حجم قاچاق به دلیل سخت گیری ها کاهش یافته است.


وی ادامه داد:  توجهی که دولت به این بخش داشته باعث میشود ما شاهد باشیم که 60- 70 درصد این 15 میلیارد دلار هم کاهش پیداکند و بتوانیم تا پایان سال سقف قاچاق کالا را به 5 میلیارد دلار برسانیم.


به گفته امامی امین؛دولت در سال 95 بالغ بر 700 هزار شغل ایجاد کرد که این خود بخشی از نیاز بازار را تامین کرد اما برای سال 96 حداقل باید دو برابر این رقم شغل تولید کنیم تا بتوانیم نرخ رشد بیکاری را کاهش دهیم. مهم ترین برنامه هم حمایت از تولید ملی است، این که بتوانیم جلوی قاچاق کالا را بگیریم و فرهنگ استفاده از کالای داخلی را ترویج کنیم. خرید هر کالای ایرانی کمک به کشور واشتغال جوانان است.


وی با بیان اینکه یکی از مهم ترین هدف گذاری ها در سال 95 توجه به موضوع توسعه صادرات بودگفت: تلاش کردیم که مرزهای صادراتی خود را به ویژه در حوزه کشورهای مشترک المنافع گسترش بدهیم.ما ظرفیت بسیار خوبی در این کشور ها داریم و به جهت قرابت فرهنگی،سیاسی و اقلیمی امکان توسعه صادرات با توجه به نیاز بازار این منطقه بسیار زیاد است. از سوی دیگر ما ظرفیت تولید در استان داریم و تلاش کردیم یک خط ارتباطی میان حوزه تولید استان تهران و موضوع صادرات در حوزه کشورهای مشترک المنافع برقرار کنیم.


وی ادامه داد:  تلاش کردیم افق نگاه تولید کننده های استان به بازارهای بین المللی را جذب کنیم. تلاش دیگر ما در حوزه ی بازاریابی این بود که تولیدات استان را به استانداردهای بین المللی نزدیک کنیم. یکی از مهم ترین مشکلات حوزه صادرات این است که کالای تولیدی، استانداردها و مجوز های بین المللی رادریافت نمی کند، در نتیجه کالای ایرانی در رقابت با کالا های مشابه خارجی جا می ماند.


امامی امین تصریح کرد: در حال حاضر توجه تولید کننده های ما به این موضوع جلب شده و تلاش می کنند براساس سلیقه ی مصرف کننده کالا ها را هم در بحث بسته بندی و هم کیفیت ارتقا دهند. ما تلاش کردیم در این حوزه فرهنگ سازی کنیم و بیش از 10 کارگاه آموزشی در باره این موضوع برگزار کردیم در این کارگاه ها حوزه صنعت، معدن و تجارت و حوزه جهاد کشاورزی که بیشترین سهم را در تولید  مواد غذایی و دام و طیور و کالاهای صنعتی و خدماتی دارند دخیل کردیم.تلاش کردیم چالش ها و موانع پیش روی سرمایه گذاری را به حداقل برسانیم وهرکجا که سرمایه گذاری به کمک نیاز داشته سعی کردیم کمک کنیم.


معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری با اشاره به هماهنگی خوبی که بین دستگاه های اقتصادی استان به وجود آمده عنوان کرد: درسال گذشته توانستیم یک میلیارد و 100 میلیون دلار جذب سرمایه گذاری خارجی در استان داشته باشیم.هدف گذاری این است که بتوانیم در سال 96 این سقف را به دو میلیارد دلار برای استان تهران برسانیم.


اقدامات در جهت احترام به حقوق مصرف کننده


وی با بیان اقدامات انجام شده در بخش توجه به حقوق مصرف کننده گفت: گاهی شاهدیم کالایی مثلا با قیمت 1000 تومان در کارخانه ای تولید می شود اما قیمت روی جلد 2200 تومان درج می شود.طی مکاتبات متعدد با معاون اول محترم رییس جمهور، معاون محترم اجرایی و وزیر محترم صنعت،معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی، در حال تلاشیم که این حاشیه ی سود، متعارف شود تا در سال 96 با تمام توان به سمتی حرکت کنیم که کالایی که به دست مردم می رسد هرچه بیشتر به قیمت تولید نزدیک باشد.

معاون امور اقتصادی استاندار در ادامه گفت و گو با بیان اینکه در سال های آینده با توجه به تغییرات اقلیمی در استان ما ناگزیریم به سمت مدیریت کامل منابع و به ویژه منابع آبی پیش رویم و بر اساس استانداردهای بین المللی عمل کنیم گفت:  زمین های کشاورزی استان تهران زیاد نیست ولی همین میزان هم اگر به کشت صنعتی و آبیاری مدرن تبدیل کنیم می توانیم حدود  ده برابر وضعیت موجود برداشت کنیم.


وی با بیان اینکه بخش کشاورزی استان امسال در حوزه ی اقتصاد مقاومتی رتبه ی اول را در کشور به دست آورد تصریح کرد: تلاش مسئولان این است که با فرهنگ سازی و آموزش و در اختیار گذاشتن تسهیلات برای کسانی که علاقمند و متقاضی تغییر کشت هستند این فرصت را ایجاد کند تا کشت سنتی در استان تبدیل به کشت صنعتی بشود قطعا هرهکتار کشت صنعتی بیش از 5 برابر وضع فعلی اشتغال ایجاد می کند. و کاهش 300 تا 400 درصدی مصرف آب را خواهیم داشت.


توسعه در بخش کشاورزی استان


امامی امین اتفاق خوب دیگر در دو سه سال گذشته را تغییر الگوی دامداری از سنتی به صنعتی و تغییر نژاد دام دانست و گفت: دام های پر محصول از فرانسه وارد شده و کارهای مطالعاتی روی آن ها انجام شده است در حوزه ی جهاد کشاورزی هم کارهای خوبی انجام شده که البته زمان بر است و تا ده سال وقت نیاز است تا ثمرات و نتایجش روشن شود.

وی در مورد اقدامات در حوزه ی تنظیم بازار عنوان کرد: در سال 95 سرمازدگی محصولات کشاورزی به ویژه مرکبات را در کشور داشتیم با هماهنگی دولت ذخیره سازی مناسبی برای شب عید صورت گرفت و برای تامین بازار اقدام به واردات مرکبات شد. خوشبختانه اکنون که در نیمه تعطیلات نوروزهستیم نه تنها افزایش قیمت نداشتیم بلکه کاهش قیمت هم شاهد بودیم وحدود 10 هزار تن از محل تنظیم بازار و ذخیره های استانی و ملی توزیع میوه درسطح استان داشتیم و این کاهش قیمت تاثیر خود را بر کل کشور داشته است.البته لطف خدا، تدبیر و درایت و توجهات به موقع استاندار دراین موفقیت نقش اساسی داشت.


معاون امور اقتصادی استاندار با بیان اینکه در کل استان 20 نمایشگاه بهاره برگزار کردیم گفت: 5 نمایشگاه در شهر تهران و 15 نمایشگاه در شهرستان های استان تهران با استقبال زیاد برگزار شد و شاهد کاهش قیمت در بسیاری از کالا ها بودیم. به عنوان مثال در مورد آجیل و خشکبار 30 تا 35 درصد کاهش قیمت داشتیم.


وی ادامه داد: در بخش پوشاک نیز صرفا تلاش کردیم از پوشاک داخلی استفاده کنیم. در سال گذشته متاسفانه حادثه تلخ ساختمان پلاسکو را داشتیم که به شهادت جمعی از آتش نشانان عزیز و کشته شدن تعدادی از شهروندان منجر شد و تعداد زیادی از مغازه داران در این حادثه دچار آسیب شدند. با هماهنگی های به عمل آمده مکان جدیدی برای آنها در نظر گرفته شد و با توجه به این که جنس تولیدی آنان برای شب عید بود این تصمیمات مناسب سبب شد لطمه ای به بازار وارد نشود.


امامی امین افزود:  تلاش کردیم درحوزه تخلفات اداری پرونده هایی که از گذشته مانده بود را به روز رسانی کنیم و البته همچنان به نقطه ی سر به سر نرسیدیم اما تلاش میکنیم که پرونده های مرتبط با وزارت کشور، استانداری، فرمانداری هاو شهرداری و نهاد های وابسته به آن ها را به روز کنیم. ورودی تخلفات در سال95 به نسبت سال های گذشته افزایش نداشته بلکه با مداقه و مراقبت هایی که صورت می گیرد به طرف کاهش پرونده ها می رویم اما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم.

 باید شاهد سالی باشیم که هیچ تخلفی از سوی کارمندان و کارگزاران نظام رخ ندهد هرچند هم اکنون این سخن شعار است اما می کوشیم که این شعار مبارک را محقق کنیم.


معاون امور اقتصادی استاندار تهران گفت: اگر بخواهیم جرم و تخلف کم شود باید مدیران پاک دست داشته باشیم اگر درسال 95 شاهد کاهش ورودی پرونده های تخلف استان هستیم به این دلیل است که استاندار محترم توجه ویژه ای به پاک دستی مدیران دارند و خط قرمز همین موضوع است. بنابراین وقتی مدیر پاک دست داشته باشیم طبیعتا در زیرمجموعه هم مراقبت های ویژه ای اعمال خواهد شد.

با آموزش و آگاهی بخشی به بدنه ی مدیریتی تلاش شده که از تخلفات پیشگیر یشود زیرا بسیاری از تخلفات در سال های گذشته به سبب جهل به قانون به وقوع پیوسته است.


امامی امین افزود: در شوراهای اداری، مدیران نسبت به این موضوعات توجه داده می شوند و چون مدیران و نیروی انسانی سرمایه های ما هستند تلاش می کنیم با آگاهی بخشی از آن ها مراقبت کنیم.


انتقاد از قوانین مازاد و دست و پاگیر


وی  دلیل بسیاری از تخلفات را وجود قوانین و بخشنامه های مازاد و دست و پا گیر دانست و تصریح کرد: دولت در حال تلاش است تا با برون سپاری وظایف و مسئولیت هایش به بخش خصوصی، این قوانین دست و پا گیر را از پیش پای مردم بردارد. در سال گذشته کوشیدیم تا آن جا که امکان داشته این برون سپاری را انجام داده و مسئولیت ها را به بخش خصوصی و به ویژه دفاتر پیشخوان دولت واگذارکنیم. در آینده  نزدیک این دفاتر نقش مهمی درکاهش تخلفات خواهند داشتزیرا مانع برخورد رو در روی کارمند با ارباب رجوع می شود و هر چه بتوانیم برخوردهای سنتی کارمند و مردم را کم کنیم به دنبال آن کاهش تخلف و جرم هم اتفاق می افتد و با کاهش قوانین دست و پا گیر خرسندی مردم از دستگاه های دولتی افزایش می یابد.


معاون امور اقتصادی استانداری تهران با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه  توسعه ی تجارت در سال گذشته گفت: با هماهنگی هایی که با بخش خصوصی انجام شد شورای بازرگانی ایرانیان را در روسیه افتتاح کردیم. مجموعه ای متشکل از بازرگانان و تولیدکنندگان ایرانی هستند که در حوزه ی روسیه کار می کنند همچنین  پاویلیون ایران را در فود سیتی مسکو افتتاح کردیم و سه نمایشگاه توانمندی های استان تهران را در خارج از کشور برگزار کردیم. مثل نمایشگاه آستاراخان روسیه، ترکمنستان و عراق.


وی ادامه داد: برای سال 96 در تلاش هستیم برای نشان دادن توانمندی های استان تهران نمایشگاه هایی را در خارج از کشور به ویژه در کشور های همسایه و مشترک المنافع برگزار کنیم. اولین نمایشگاه هم در کشور آذربایجان است.
 
به گفته معاون امور اقتصادی استانداری تهران؛استان تهران در سال گذشته میزبان هیات های تجاری بود که بیشتر  به خواست خودشان به کشور می آمدند به ویژه از کشورهای اروپایی و کشورهای منطقه که دنبال سرمایه گذاری مشترک بودند و ما هم فرصت های سرمایه گذاری را که در استان تهران موجود است  به آن ها معرفی کردیم و تلاش کردیم آنان را با ظرفیت های تولیدی و صنعتی استان تهران آشنا کنیم.


امامی امین یکی از افتخارات استانداری تهران را در سال گذشته میزبانی از زائران کربلای معلی در ایام اربعین دانست و تاکید کرد:  طی ده روز اربعین روزانه میزبان هفتاد هزار نفر از زائران حسینی درشهر نجف اشرف بودیم. این مهم هم با همکاری همه ی دستگاه های اجرایی و عوامل زیرمجموعه ی استانداری برگزار شد. حجم و سطح خدمات استان تهران در مجموع 31 استان و طبق گزارش ستاد اربعین به عنوان استان ویژه انتخاب شد.


وی هنچنین در مورد اقداماتی که در بخش گزینش و سامان دادن پرونده پرسنلی افراد در سال 95  انجام شد گفت: حدود 50 درصد نسبت به سال گذشته افزایش رسیدگی به پرونده ها را داشتیم و تلاش کردیم سرعت پاسخگویی را افزایش دهیم.


پشتیبانی مالی انتخابات پیش رو


امامی امین با بیان اینکه در سال 96 انتخابات را در پیش داریم و وظیفه ی تامین مالی و پشتیبانی انتخابات بر عهده ما است گفت:  با توجه به فرصت هایی که قانون گذار برای ما مشخص کرده باید تلاش کنیم و همه ی دستگاه ها دست به دست هم بدهیم تا انتخابات همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند به عنوان یک حماسه ملی در کشور برگزار شود.


وی در پایان تاکید کرد:نگاه وزارت کشور و استانداری به آرای مردم به عنوان حق الناس است واستاندار محترم تهران همواره با نگاه اعتدالی و تدبیر و با تجربیات گران سنگ خود تلاش کردند تا فضای سیاسی و اجتماعی استان آرام باشد. ان شاالله در انتخابات پیش رو با کمک همه ی دستگاه ها بتوانیم با حضور همه ی مردم انتخاباتی در شان این ملت بزرگ برگزار کنیم.