Get Adobe Flash player

رئیس سازمان حج مطرح کرد:استقرار هیئت کنسولی ایران در عربستان/حج عمره منوط به برگزاری حج تمتع

 

 

 

 رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه در دوره‌های گذشته حج در صورت بروز مشکلات متعدد سفارت و کنسولگری کشورمان برای پیگیریهای لازم وجود داشت، گفت: اما در شرایط کنونی و طبق توافق صورت گرفته مقرر شد که هیئت ۱۰ نفره کنسولی در عربستان مستقر شوند.

حمید محمدی در نشست اعضای فراکسیون مستقل ولایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در سال جاری 86 هزار و 300 نفر از هموطنانمان به حج تمتع مشرف خواهند شد، اظهار کرد: باید اذعان کرد که این تعداد شامل زائران، عوامل اجرایی، کادر پزشکی، روحانیون و غیره است که مجموعاً در 590 کاروان دسته‌بندی می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه 300 کاروان مدینه ‌قبل و 290 کاروان مدینه‌ بعد هستند، تصریح کرد: در این میان 51.5 درصد از زائران را آقایان و 48.5 درصد را خانم‌ها تشکیل می‌دهند.

تصمیم‌گیری درباره حج تدبیر و تصمیم نظام بود

رئیس سازمان حج و زیارت درباره ابراز نگرانی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نسبت به برگزاری حج امسال و اقدامات سازمان حج برای رفع این مهم، توضیح داد: تصمیم‌گیری درخصوص اعزام حجاج فراتر از سازمان حج گرفته شده و تدبیر و تصمیم نظام است، از این رو راهکارهایی برای تامین امنیت و آرامش زائران ایرانی اندیشیده شده است.

محمدی با اشاره به اقدامات انجام شده از سوی سازمان حج به منظور رفع نگرانی‌های موجود، ادامه داد: عموماً در سال‌های مختلف مشکلاتی مانند برخوردهای امر به معروف با حجاج، بازداشت‌های موقت، فوت زائران به دلیل کهولت سن و بیماری و غیره وجود داشت از این رو سفارت و کنسولگری کشورمان در این سال‌ها وجود داشت که امور را پیگیری می‌کرد اما در شرایط کنونی و طبق توافق صورت گرفته مقرر شد که هیئت 10 نفره کنسولی در عربستان مستقر شوند که این مهم از جمله اقدامات قابل توجه است.

وی در رابطه با کاهش قیمت فیش حج، افزود: قیمت فیش حج مبتنی به تقاضا است و همیشه متغیر است؛ البته امسال دامنه زمان و افراد برای ثبت نام بیش از گذشته در نظر گرفته شد بنابراین افراد زیادی در این مدت می‌توانستند در صورت عدم تمایل به اعزام، فیش خود را واگذار کنند به همین دلیل چنین موضوعی بر کاهش قیمت فیش حج تاثیر مستقیم گذاشت.

اعزام حجاج 9 استان کشور از تهران

رئیس سازمان حج و زیارت درباره تدابیر اندیشیده شده برای بدرقه حجاج و تامین امنیت فرودگاهها به دلیل ازدحام افراد، اظهار کرد: همه فرودگا‌هها نسبت به افزایش عزیمت حجاج اقدام مناسبی کرده‌اند و جایگاه‌هایی را برای بدرقه حجاج درنظر گرفته‌اند؛ در تهران نیز به دلیل اینکه فرودگاه امام خمینی (ره) محل اعزام حجاج 9 استان در نظر گرفته شده بسیاری از افراد در استان‌های محل خود بدرقه می‌شوند که امور پرواز را تسهیل‌تر می‌کند.

محمدی در واکنش به احتمال برگزاری حج عمره نیز خاطرنشان کرد: تصمیم‌گیری در این خصوص مبتنی به انجام تعهدات توافق‌نامه توسط عربستان است از این رو باید صبر کرد تا ابتدا حج تمتع برگزار شود و بعد تصمیم در این عرصه گرفته شود.