Get Adobe Flash player

دکتر نقوی عنوان کرد:ورامین قابلیت تبدیل شدن به قطب گردشگری استان تهران را دارد

 

 

 نماینده مردم ورامین، پیشوا و قرچک در مجلس با بیان اینکه مسئولان ارشد ما باید به سمت صنعت گردشگری بروند گفت: گردشگری باید به سبد خانواده‌ها افزوده شود.


سید حسین نقوی حسینی در نشست مشترک با رئیس میراث فرهنگی و گردشگری اظهار داشت: گردشگری یکی از منابع درآمدی کشورهای دنیا است و کشورهای بسیاری توانسته‌اند از این محل درآمد بسیار خوبی داشته باشند، در برخی کشورها صف گردشگری طولانی است و به همین دلیل نیز صدها دلار درآمد دارند که از منابع نفتی نیز بیشتر است.

وی در ادامه تصریح کرد: کشور ما از نظر آثار باستانی و گردشگری از بسیاری کشورها بالاتر و جلوتر است، ولی این مسئله باید برای مسئولان ارشد ما جا بیفتد و نگاه آنها باید به سمت گردشگری برود تا بتوانیم اقدامات لازم و مؤثر را انجام دهیم، همچنین گردشگری باید در سبد خانوار ایرانی‌ها جای‌گذاری شود تا خودمان نیز به همراه خانواده زمان مناسبی برای این امر مهم اختصاص دهیم.

شهر شیشه ایران در ورامین راه‌اندازی می‌شود

در ادامه این نشست فاطمه خانی‌قلعه رئیس میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان ورامین نیز اظهار داشت: در زمینه گردشگری در حال پیگیری 6 طرح هستیم که یکی از آنها شهر شیشه‌ای است؛ زیرا بیش از 90 درصد از میزان تولید شیشه کشور توسط استان تهران انجام می‌شود که 60 درصد از آن در ورامین تولید می‌شود، و ما این پتانسیل را داریم که شهر شیشه ایران را در ورامین راه‌اندازی کنیم و از مسئولان نیز درخواست کرده‌ایم که به ما در راه‌اندازی شهرک کمک کنند.

وی عنوان کرد: امروز آثار بسیاری از کارگران ورامین در نمایشگاه‌های بزرگ دنیا در حال نمایش است، ولی کارگران ورامینی همین آثار به نان شب خود محتاج هستند که با راه‌اندازی شهرک شیشه در ورامین، مشکلات تولیدکنندگان صنعت شیشه برطرف می‌شود.

رئیس میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان ورامین بیان کرد: کوزه، فرش و آثار باستانی ورامین از دیگر مسائلی هستند که می‌توان به آنها پرداخت ولی هیچ مسئولی پیگیر اینها نیست، همچنین تنها شهری در کشور که نقشه باستان‌شناسی آن وجود دارد ورامین است؛ ولی متأسفانه این نقشه‌ها را در اختیار ما نمی‌گذارند، مشکل دیگر ما این است که اولین شواهد مربوط به خط در دنیا در پیشوا کشف شده استف ولی برخی افراد اجازه نمی‌دهند تا به این آثار دسترسی پیدا کنیم.

 80 اثر ثبت شده در ورامین داریم

خانی‌قلعه با بیان اینکه ما 80 اثر ثبت شده در ورامین داریم تصریح کرد: حتی یکی از این آثار ما نیز حریم خصوصی ندارد و هر سال می‌بینیم که کشاورزان قسمتی از تپه‌های باستانی را شخم می‌زنند و این آثار را از بین می‌برند، برخی از تپه‌های باستانی ما از برج علاالدوله و مسجد جامع قدیمی‌تر و با ارزش‌تر هستند، ولی این آثار بین مردم و مسئولان شناخته شده نیستند.

وی در پایان با اشاره به اینکه هزینه‌های بسیار برای تبدیل روستاها به شهر باعث از بین رفتن روستاها شده خاطرنشان کرد:  سرمایه‌گذاری‌های کوچک هم در شهرستان ورامین جواب مناسب خواهد داد، چراکه به کویر متصل هستیم و از سوی دیگر نیز آثار باستانی بسیار زیادی داریم که برای گردشگری می‌توانیم از این موارد استفاده بهینه کنیم.