Get Adobe Flash player

مراسم تجلیل از اساتید و مدرسان انجمن خوشنویسان پیشوا برگزار شد

 

 

 

 

با همت انجمن خوشنویسان شهرستان پیشوا و با همکاری انجمن خوشنویسی سازمان بسیج هنرمندان استان تهران، مراسم تجلیل از اساتید و مدرسان انجمن خوشنویسان پیشوا و گرامیداشت اساتید فقید این شعبه اساتید کریم محمد ابراهیمی و کاتب کلام وحی عباس ولیزاده، با حضور گرم و پر شور جمعی از اساتید و هنرمندان و هنرجویان این شعبه و با حضور ریاست شورای اسلامی شهر پیشوا جناب اقای طباطبایی و اقای حاج احمد قمی عضو شورای شهر،استاد داود نیکنام "از اساتید صاحب نام کشور "، استاد رضا ولیزاده " از اساتید صاحب نام کشور "، استاد علی عباسی " از پیشکسوتان هنر منطقه ورامین " ، حجه الاسلام و المسلمین حاج سید مهدی محمودی" از اساتید صاحب نام کشور و مولف کتب متعدد خوشنویسی "، و خبرنگاران این منطقه در روز دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ در محل انجمن خوشنویسان پیشوا برگزار گردید.
این مراسم با قرائت قران توسط هنرمند گرامی آقای مهدی تنده آغاز گردید.


سپس خانم ملیحه عجم حاجی محمدی  مسئول شعبه ضمن خوش امد گویی به حاضرین، فرارسیدن هفته معلم را خدمت اساتید و فرهنگیان حاضر در مراسم تبریک گفته و از اساتید و مدرسان گرانقدر شعبه تقدیر و تشکر نمودند و همچنین دقایقی را در خصوص اساتید فقید بااخلاق و با تمام معنا انسان، مرحومان کریم محمد ابراهیمی و عباس ولیزاده سخنرانی نمودند و یاد و خاطره ایشان را گرامی داشتند.


سپس علیرضا عزیزی، مدرس انجمن خوشنویسان پیشوا، که اجرای مراسم را برعهده داشتند، دقایقی در خصوص فعالیتها و برنامه های شعبه سخنرانی نمودند و ضمن گرامیداشت یاد اساتید ابراهیمی و ولیزاده در خصوص اخلاق و و منش این دو استاد بزرگوار دقایقی را سخنرانی کرده و از خاطرات ایشان برای حاضرین بازگو نمودند و از خانواده این استادان زنده یاد، که قبول زحمت کردند و در این مراسم شرکت نمودند تقدیر و تشکر نمودند .
وی در ادامه یاد و خاطره زنده یاد استاد حاج حسن خان شیرکوند را گرامی دانستند و گفتند به حق وی پایه گذار خوشنویسی در منطقه ی دشت ورامین و آن مرحوم و استاد علی عباسی استاد و مدرس خوشنویسی تمامی خوشنویسان این منطقه بوده و هستند و از خدای منان برای او علو درجات را و برای استاد علی عباسی  صحت و سلامتی روز افزون مسئلت کردند .
عزیزی در ادامه ضمن بیان اینکه بزرگان همیشه چشم و چراغ راه برای جوانان هستند افزودند : ما همچنان که در زندگانی بزرگان هنر در منطقه خودمان قدرشان را به خوبی دانستیم و این را بارها به اثبات رسانیده ایم بعد از درگذشت ایشان نیز میباید رسم ادب را به خوبی به جای آورده و با زنده نگاه داشتن یاد و خاطر ایشان راه را همچنان برای دیگران روشن بداریم و این قدرشناسی را زمینه رشد هر مجموعه ای دانستند و بیان کردند که زنده یادان ابراهیمی و ولیزاده از موسسان انجمن خوشنویسان پیشوا و کانون بسیج هنرمندان پیشوا بودند و با راهنمایی ها و همراهی های آنها بود که این مجموعه ها به خوبی درخشیدند و به کار خود ادامه دادند و متاسفانه بعد از تغییرات در مسئولیت کانون بسیج هنرمندان در شهرستان پیشوا و رویکرد فکری جدید دوستان در آن مجموعه، و عدم دنبال نمودن این مهم، کانونی را که روزی رتبه برتری در استان تهران را افتخار خود می دانست، چرا میبایست الان نام و نشانی حتی در سطح شهرستان پیشوا از آن نباشد؟
چرا مسئولین جدید در کانون بسیج هنرمندان پیشوا نباید حتی برای درگذشت موسسین و پیشکسوتان آن مجموعه حضور یابند؟
و چرا قدرشناسی از نخبه ها، بزرگان هنری این شهرستان را  که از برنامه های لازم و واجب آن است فراموش کنند و . . . .
ایشان پیشرفت چشمگیر فعالیت های انجمن خوشنویسان در پیشوا را، مدیریت جدید، فعال و پویای آن " سرکار خانم حاج محمدی " دانستند که با احترام به موسسان، بزرگان و پیشکوتان آن مجموعه و با استفاده از تجارب مسئولان قبلی و اعمال نظرات و عملیاتی کردن چشم اندازهای فکری خود توانست بر افتخارات این مجموعه بیش از پیش بیافزاید .
عزیزی از زحمات استاد داود نیکنام، استاد صاحب نام و کاتب شعار سال نیز تقدیر و تشکر کردند و عنوان کردند که ایشان  یک سال است برای آموزش و تعلیم و تربیت هنرمندان این مجموعه به صورت افتخاری همت گماردند و بدون هیچ چشمداشتی این زحمت را قبول فرمودند .
عزیزی گفت برای مجموعه ی انجمن خوشنویسان پیشوا غیر از فراگیری در زمینه ی تکنیک هنر خوشنویسی، اخلاق، جایگاهی مهمتر و ویژه در این مجموعه دارد که حضور بزرگان و پیشکسوتان در این مجموعه و همچنین استاد داود نیکنام این دلنگرانی را به امید و افتخار تبدیل نموده است .
وی در پایان گفت : این مراسم با همکاری و حمایت انجمن خوشنویسی سازمان بسیج هنرمندان استادن برگزار گردید، استاد کریم محمد ابراهیمی از اعضای انجمن خوشنویسی سازمان بسیج هنرمندان استان تهران بودند و افتخار انجمن خوشنویسان پیشوا است که هم اکنون نیز دو تن از اعضای این شعبه از اعضای شورای انجمن خوشنویسی سازمان بسیج هنرمندان استان تهران می باشند .
در ادامه عزیزی از استاد علی عباسی از اساتید و پیشکسوتان هنر خوشنویسی منطقه ی دشت ورامین دعوت نمودند تا دقایقی را برای میهمانان به ایراد سخن بپردازند .
پس از استاد عباسی، از استاد رضا ولیزاده دعوت به عمل امد تا حاضرین را دقایقی از رهنمود های خود بهره مند کنند.
استاد رضا ولیزاده، برادر استاد زنده یاد عباس ولیزاده، از کاتبان کلام الهی و کاتب بیش از 200 عنوان کتاب مذهبی و از اعضای انجمن خوشنویسان پیشوا هستند.
ایشان خاطره ای را از الطاف الهی در کتابت کلام الله مجید بیان کرده و نکاتی را در خصوص چگونگی کتابت بیان کردند و خاطراتی مشترک از برادر مرحومشان و مرحوم ابراهیمی را برای حاضرین بیان کردند.
سپس استاد سید مهدی محمودی از موسسین انجمن خوشنویسان های ورامین و پیشوا و نویسنده کتابهای پربار و با ارزش اسرار نستعلیق ( جامع ترین کتاب آموزش خط نستعلیق) و دانشنامه خط تحریری( جامع ترین کتاب اموزش خط تحریری ) که هر کدام از این کتاب ها چندین بار به چاپ رسیده اند، دقایقی را برای حاضرین سخنرانی کردند و نکات با ارزشی را در خصوص خوشنویسی بیان کردند.
در ادامه دو نوازی کمانچه و دف توسط هنرمندان گرامی اقایان احمدی پویا و علیرضا محمد ابراهیمی (فرزند زنده یاد کریم محمد ابراهیمی) انجام شد‌‌ که مورد استقبال حاضرین قرار گرفت.


استاد سید رحیم طباطبایی از پیسشکوتان عرصه ی ادبیات و شعر پیشوا در ادامه با شعری زیبا در وصف مادر، این مراسم را عطر آگین نمودند .
سپس اقای مهرداد انتظاری از شاعران بنام شهرستان ورامین با شعری زیبا در وصف پدر حاضرین را میهمان کرده و بر غنای معنوی این مراسم افزودند .

در پایان، پس از پذیرایی از میهمانان، تقدیم هدایا و تقدیر انجام شد.


ابتدا طبق رسم همیشگی، اهدای گواهینامه های قبولی هنرجویانی که تا آن مراسم گواهینامه های ایشان صادر شده  است، صورت گرفت.
سپس از نوازندگان مراسم، شاعر میهمان اقای انتظاری، خبرنگاران حاضر در برنامه با تقدیم هدایایی تجلیل به عمل آمد.
سپس تجلیل از خانواده های اساتید در گذشته انجام شد و همچنین از هنرمندان پیشکسوت اساتید علی عباسی، سید مهدی محمودی و رضا ولیزاده تقدیر به عمل امد و هدایایی به رسم یادبود از طرف انجمن خوشنویسان پیشوا تقدیم ایشان گردید و علاوه بر هدیه انجمن، هدایای نفیسی از طرف علیرضا عزیزی تقدیم ایشان گردید که شامل یک نگین با ارزش از سنگ کار شده به مدت 70 سال در داخل ضریح حضرت امام حسین علیه السلام و یک قطعه اسکناس متبرک از داخل ضریح و مقداری تربت امام حسین علیه السلام، بود.


در ادامه هدایای در نظر گرفته شده از طرف انجمن خوشنویسان پیشوا برای اساتید و مدرسان شعبه تقدیم ایشان شد و هدایای خود را از دستان اساتید پیشکسوت و همچنین ریاست شورای اسلامی شهر پیشوا جناب اقای طباطبایی و اقای قمی عضو شورای شهر پیشوا، دریافت نمودند.
و از استاد داود نیکنام که بصورت افتخاری هر ماه یک جلسه کارگاه آموزش اخلاق و خوشنویسی برای هنرجویان این شعبه برگزار می کنند تجلیل ویژه ای به عمل آمد و لوح تقدیر نفیسی که توسط اعضای این شعبه کتابت شده بود به همراه هدایایی تقدیم ایشان گردید.
در پایان نیز هنرجویان شعبه به رسم تقدیر و تشکر هدایایی را تقدیم اساتید و مدرسان خود کردند .