Get Adobe Flash player

کوروش گلریز شهردار پردیس شد

 

 

 صبح امروز با حضور معاون استاندار تهران کوروش گلریز به عنوان شهردار جدید پردیس معارفه شد.

با حضور احمد تواهن معاون عمرانی استاندار تهران، حجت الاسلام والمسلمین حسین توسلی امام جمعه، مرتضی حیدری فرماندار، روسای ادارات شهرستان پردیس، شهردار و اعضای شورای شهر بومهن، رودهن، و... در سالن اجتماعات شهرداری پردیس مراسم تودیع محمد لاله شهردار اسبق شهر پردیس و معارفه کوروش گلریز شهردار پرسابقه این شهر برگزار شد.


بنابراین گزارش حسینعلی سلیمانی فر رئیس شورای شهرستان و عضو شورای شهر پردیس ضمن خیرمقدم به حضار، اظهار داشت: خدمات محمد لاله طی سال‌ها حضور در شهرداری احداث دارالقرآن، سراهای محله، پارک های متعدد و باشکوه، تالار بزرگ شهر، بام پردیس، کمربند سبز شهر خدمت کرده است.

رئیس شورای شهرستان پردیس بیان داشت: پس از بررسی سوابق شهردار جدید، با توجه به شناخت کافی کوروش گلریز به شهر، با اتفاق نظر اعضا وی به عنوان شهردار اعلام شدند.

سلیمانی فر، با بیان برخی کمبودهای شهر، اضافه کرد: نبود آرامستان، شهرستان را با بحران روبرو می‌کند، نبود قطار شهری باعث ترافیک های سنگین در هنگان صبح و عصر می‌شود، ساخت تصفیه خانه فاضلاب برای دیگر نقاط شهر باعث می‌شود سد ماملو دیگر آلوده نشود.

وی تصریح کرد: رسیدگی به مناطق محروم گلدره، سیاه سنگ، خرمدشت و... میتواند باعث رضایتمندی شهروندان شود.

رئیس شورای شهرستان پردیس اظهار کرد: در حال حاضر پردیس دارای هویت فردی است که باید هویت جمعی فرای این شهر ایجاد شود تا شاهد آسیب اجتماعی نباشیم.شهرسازی دین و فرهنگ را توسعه می‌دهد

در ادامه این مراسم حجت الاسلام حسین توسلی امام جمعه پردیس ضمن تقدیر از حضور مسؤولان، اظهار داشت: شهرداران باید تعامل خوبی با مدیران شهری، شهرستانی، استانی و حتی کشوری داشته باشند و کمتر نهادی است که از خدمات  شهرداری بهرمند نباشد.

امام جمعه پردیس سخنانی از شهرسازی در دیدگاه اسلام و نحوه ارائه آن، گفت: در گذشته شهرها در کنار مساجد و حوزه های علمیه ساخته می‌شد اما امروز این موضوع کمرنگ شده است.

توسلی افزود: شهرسازی میتواند دین و فرهنگ را به خوبی توسعه دهد و شهرسازی بد فرهنگ را به سمت بدی سوق می‌دهد.


وی ادامه داد: مباحثی مانند شهر پاکیزه، شهردار مهربان، شهر طیب و شهر مرده در قرآن مجید آمده که نباید در شهری سکونت کنید که عالمی پارسا، طبیب ماهر، رزق و نعمت فراوان نداشته نباشد اگر این موارد وجود داشت سکنی گزینید.

توسلی اضافه کرد: پردیس در بین 41 شهرداری استان جز برترین ها است، برخی شهرداری ها برای دادن حقوق پرسنلشان هم مشکل دارند اما شهرداری پردیس شاداب و موفق است.برای انتخاب شهردار افراد غیر مرتبط ورود می‌کردند/ پردیس بار مسکن مهر را بر دوش می‌کشد

در ادامه مراسم مرتضی حیدری فرماندار شهرستان پردیس ضمن خیر مقدم به حضار، اظهار داشت: شورا نقش حیاتی و بی بدیلی در زندگی مردم دارد زیرا امروز اعضای شورا، تامین کننده اصلی خوشبختی و یا از بین رفتن آن را برعهده دارند.

وی بیان داشت: شورا ریشه قرآنی دارد و این شورا توسط انقلابیون و در اول انقلاب در قانون اساسی گنجانده شد طی 4 دوره ای که کار خود را آغاز کرده منشأ بسیاری از خدمات بوده اند.

حیدری گفت: امروز هم نمی‌توانیم نقش شورا را در زندگی مردم نادیده بگیریم زیرا تاثیر آن در زندگی شهروندان قابل لمس است.

فرماندار پردیس با اشاره به اینکه یکی از اقدامات شوراها انتخاب شهردار است، اظهار کرد: امروز تمام این مسؤولیت ها آینده شهر، وضعیت رفاه، نوع زندگی، ایجاد طراوت و شادابی را تعیین و پرداختن به مقوله فرهنگی، رعایت اصول شهرسازی، ارائه خدمات در محلات و... را بر عهده دارند.

وی با بیان این‌که پیامبر اکرم(ص) بنیانگذار شورا بودند، اذعان داشت: در این وضعیت کشور و تهاجم ناجوانمردانه دشمنان نباید غغلت کرد و نقش اصلی برای امیدواری و یا خدای ناکرده ناامید کردن مردم را شوراها برعهده دارند.

حیدری ضمن اعلام اینکه شورا می‌تواند با برنامه ریزی، زمینه را برای مقابله با دشمنان محیا کنند، بیان داشت: وقتی انسان زیبایی‌ها، محسنات، خلق نیکو و اخلاق پسندیده باشد و موفق خواهد بود.

 
وی تصریح کرد: اگر غرور بر کار مدیران اعمال شود کارها جلو نمی‌رود و باید بدانیم برای همه ما این گونه مراسم‌ها برگزار می‌شود و اگر رفتار و اعمالمان از دین باشد فردی ماندگار در قلب مردم خواهیم بود.

حیدری گفت: تمام ما برای مردم خدمت می‌کنیم، شهرداری پردیس به واقع به مردم و به مشکلات مردم رسیدگی کرده است و مدیران با روی خوش و صداقت برخورد میکردند که با این خصلت ها رضایت مردم جلب می‌شود.

فرماندار پردیس اضافه کرد: پرسنل بدانند تاثیر رفتارتان با مردم تعیین کننده میزان اخلاص، صداقت و پایبندی حاکمیت با مردم است و شما به مردم میگویید حکومت خوب یا بدی داریم اما از رفتار پرسنل شهرداری پردیس تقدیر میکنیم و باید این مقبولیت را بیشتر کنید.

وی تصریح کرد: پردیس بزرگترین پروژه عمرانی کشور را بر دوش تحمل می‌کند و شرکت عمران، شهرداری و دیگر دستگاه ها باید با همدلی و اتحاد به دنبال گره گشایی از مسکن مهر باشند.

حیدری اظهار کرد: برای رسیدگی به مسکن مهر نیازمند کمک مسؤولان استانی و کشوری هستیم اگر حمایت ها نباشد این بار سنگین را نمیتوانیم حمل کنیم و اگر کمک شود پردیس بهترین شهر کشور خواهد شد.

فرماندار پردیس بیان داشت: یکی از رکن هایی که میتواند آرامش و راحتی مردم را تامین کند فعالیت شهرداری است و باید ساختار تشکیلاتی، مدیریت و... آن را ارتقا و شاهد پیشرفت شهر باشیم و انشاالله شهر بومهن، پردیس و به زودی شهر جاجرود مانند نگینی در استان بدرخشد.مطالعات برای مباحث زیرساختی مسکن مهر انجام نشدهسپس محمد لاله شهردار اسبق شهر پردیس ضمن تقدیر از حاضرین، اظهار داشت: در هر مقطع زمانی و هر پستی که هستیم باید تلاش کنیم رضایت مردم را جلب و حمایتشان را داشته باشیم، زیرا فرصت کوتاه و خدمت به مردم شیرین است.

وی گفت: خدمت در شهرداری لطفی است که خداوند به افراد اعطا میکند، تا خدمتگزار مردم باشند و طی این سالها بدون کمک های گلریز موفق نمیشدیم به این رضایتمندی عمومی دست پیدا کنیم.

شهردار اسبق پردیس افزود: با توجه به اینکه پردیس در دوره چهارم شورا نداشت به همین دلیل شورای مشورتی در استانداری تشکیل شد.

محمد لاله افزود: در پردیس بیش از 85 هزار واحد مسکن مهر ساخته شده که صدور مجوز و پایان کار و... آن برعهده شهرداری است که امیدواریم با تعامل مشکلات این واحدها رفع شود.

شهردار اسبق شهر پردیس ادامه داد: پردیس طرح تفصیلی دارد و نقاط مختلف فرهنگی، ورزشی، فضای سبز و... آن مشخص شده و شهری برنامه محور است.

وی اضافه کرد: اما تمام این اتفاقات و ساخت این تعداد واحد مسکن مهر در دوره کوتاه مدت نیمه دوم دولت نهم و چهار سال اول دولت دهم رخ داد و مسکن مهر پردیس و پرند به سرعت احداث شد.

محمد لاله تصریح کرد: در این زمان کوتاه نیازها و مطالعات اولیه درستی برای تامین زیرساخت ها و... مسکن مهر انجام نشد.

شهردار اسبق شهرداری پردیس اظهار کرد: نرخ تکمیل مسکن مهر باید برابر با تکمیل خدمات در شهر باشد و حمل و نقل ریلی، تصفیه خانه آب و فاضلاب، خدمات شهری تامین و همچنین طرح تفصیلی نیز باید بازنگری شود و متناسب سازی با رشد جمعیت انجام شود.

وی اذعان داشت: هر پنج سال جمعیت شهر پردیس دو برابر شود و سال 1400 جمعیت بیش از 400 هزار نفر می‌رسد و جزء پر جمعیت ترین شهرهای کشور خواهد شد.

محمد لاله ضمن تقدیر از پرسنل شهرداری، مدیران ادارات و مدیران شهری، گفت: در طول 6 سال برنامه های خوبی در حوزه فرهنگی و با تعامل روحانیت انجام شد، و در طول این دوره و دوره قبل کمک کردند و هر نقطه نظری داشتند اعلام کردند و از تمام مسوولان شهری و شهرستانی برای همکاری های بی دریغشان با مدیریت جدید ادامه داشته باشد.مسکن مهر جدا از شهر پردیس است

در ادامه احمد تواهن معاون عمرانی استاندار تهران ضمن خرسندی از حضور در پردیس، اظهار داشت: امروز میهمانی کوچک و بر حسب وظیفه در خدمتتان هستم و صاحب خانه شما هستید و مدت زمان خدمت ما در پردیس پس از روی کار آمدن شورای شهر به پایان رسیده است.

وی گفت: در دوران شورای چهارم، پردیس فاقد شورای شهر بود و بنا بر قانون استاندار به عنوان قائم مقام شورا فعال بودند و کار تمام تصمیماتی که در شهر انجام می‌شد به بنده به عنوان مدیرکل دفتر شهری واگذار شد.

معاون عمرانی استاندار ادامه داد: درخواست‌های شهرداری تا جایی که مقدور بود باید هم وزن خواسته های شهروندان درخواست می‌شد و طی پیشنهادی درخواست کردیم تعدادی از مدیران  استان را به کمک ما بفرستند و در غالب شورای مشورتی امور شورای شهر پردیس را انجام دهیم.

وی اضافه کرد: با این اقدام و ثمرات ارزنده آن برای پردیس در مراجع بالا دستی درخواست شد این شورای مشورتی به عنوان الگو در نقاط دیگر کشور استفاده شود.


تواهن تصریح کرد: اعضای این شورا شامل دو مدیرکل و ارشد استانداری، فرماندار پردیس به عنوان نماینده حاکمیت، کارشناس خبره قوانین شهری و مشاور معتمد استاندار بودند و شهردار لایحه را به دفتر ارسال و به شور و بحث گذاشته و در ادامه رد یا تصویب سپس ثبت می‌شد.

معاون عمرانی استاندار تهران اظهار کرد: زمانی که نماینده‌های شورای شهر پردیس نبودند، تلاش کردیم نهایت امانت داری را داشته باشیم و شورای مشورتی اگر توفیقی در کارها داشت به دو دلیل بود ابتدا ترکیب تخصصی و تجارب ارزنده اعضا برای اداره شهر و دوم نداشتن منافع اعضا در پردیس بود.

وی اذعان داشت: در شورای فعلی اگر این دو شاخص را می‌شود نظر قرار بدهند در پس آن توفیق خواهد بود و مردم رضایتمند و توفیقات ارزنده ای کسب می‌کنند.

وی اضافه کرد: ما انتظار توسعه پایدار را داریم که مهمترین آن مباحث اقتصادی، زیست محیطی و... است اگر این موارد رعایت نشود توسعه ناموزون به وجود خواهد آمد.

تواهن تصریح کرد: در این نقطه وظیفه مدیران است که این چالش را مدیریت کنند که نقش شورای شهر و شهرداری کلیدی تر از دیگر دستگاه ها است نقش شهرداری در توسعه تمدن بسیار مهم و حیاتی است.

وی اذعان داشت: نقش شهرداری در توسعه تمدن بی بدیل است و طراحان با طراحی شهر تلاش می‌کنند امنیت شهر را تامین کند، چه در مقابل بلایای انسانی و یا طبیعی که به حمد الله شهرسازی بستر مناسبی برای توسعه پایدار در شهر پردیس است که محور اصلی آن توسعه انسان‌ها است.


تواهن بیان داشت: توسعه انسانی محور اصلی توسعه است و در این نقطه تمام ما درگیر می‌شویم زیرا شهر پردیس 70 هزار نفر جمعیت دارد، اما به زودی به 90 هزار نفر می‌رسد و در ادامه بیشتر و بیشتر هم میشود و ما باید آمادگی این جمعیت را داشته باشیم و غافل‌گیر نشویم.

معاون عمرانی استاندار تهران افزود: در کوتاه مدت مراکز بهداشتی، درمانی، آموزشی، فضای سبز و... نیاز است که در این زمینه پردیس مطمئن ترین مکان برای سرمایه گذاران است.

وی ادامه داد: نقش مدیران اجرایی حیاتی است و برای کنترل اقوام و سنت ها که به پردیس مهاجرت میکنند باید آمادگی داشته باشیم.

تواهن اضافه کرد: در حوزه شهری به شهردار جدید اعلام می‌کنیم شهر پردیس 300 تا 400 پرسنل دارد که برای جمعیت 400 هزار نفری کافی است اما ساختار شهرداری کوچک است و استعداد لجستیکی و خدماتی خود را باید افزایش دهید.

معاون عمرانی استاندار تهران تصریح کرد: ما پشتیبان شورا و شهرداری هستیم و برای اینکه شهرداری غافل‌گیر نشویم باید از امروز آمادگی داشته باشیم.

معاون عمرانی استاندار تهران گفت: از سوی استاندار تهران یک جلد قرآن کریم و کتاب قانون شهرداری برای اهدا به محمد لاله و کوروش گلریز ارسال شده و امیدواریم این دو کتاب را در تمام مراحل زندگی و کار، به کار ببریم.


بنابراین گزارش در پایان این مراسم با اهدای هدایایی از شهردار اسبق تقدیر و حکم شهرداری کوروش گلریز اهدا شد و لازم به ذکر است محمد لاله مدیریت ورزشگاه انقلاب تهران را عهده‌دار شدند.