Get Adobe Flash player

کنکوری که تمام شد و آینده‌ای که پیش روست/مسعود کیخا، گروه دانشگاه آنا

 

 

 اعلام نتایج رقابت‌ نفس‌گیر یک میلیون دانش‌آموز در بزرگترین ماراتن علمی کشور، امروز از استرس‌ها کاست و آینده‌ای جدید را پیش‌روی جوانان قرار داد‌ه است.

آزمون سراسری سال 96 با تمام تلخی‌ها و شیرینی‌ها، با تمام تلاش‌ها و زحمت‌ها، با تمام دغدغه‌ها و نگرانی‌ها بالاخره تیر امسال برگزار شد تا دانش‌آموزان و از آنها بیشتر خانواده‌های نگران، نفس راحتی بکشند. اما این تمام داستان کنکور نیست و برگزاری آزمون یک قدم از این راه پرپیچ و خم است، گام بعدی و مهم‌تر اما اعلام نتایج است، نتایجی که امروز اعلام شد و شادی‌ و گریه را بر چهره‌ها نشاند.

خانواده‌ها و دانش‌آموزانی که بهترین راه پیروزی را در ورود به دانشگاه می‌بینند و سرنوشت خود را به کنکور گره می‌زنند، امروز نتایج ماه‌ها و سال‌ها تلاش خود را دیدند. امروز نفس‌ها برای اعلام نتایج نهایی رتبه‌های کنکور در سینه حبس شد، بعضی‌ها که وضعیت‌شان بهتر بود و دنبال نتایج فوق‌العاده و کسب رتبه برتر بودند اخبار را بی‌صبرانه دنبال می‌کردند تا شاید نامشان در بین رتبه‌های برتر باشد. انتظارها به پایان رسید و سخنگوی سازمان سنجش ساعت 10:30 دقیقه صبح امروز پشت تریبون رفت و نفرات برتر در پنج گروه آزمایشی علوم انسانی، تجربی، ریاضی، هنر و زبان‌های خارجه را اعلام کرد. شاید بعد از اعلام نتایج برخی اشک ریختند و برخی از رتبه‌شان خوشحال بودند.

علی‌رغم گزارش‌ها و تحلیل‌های زیادی از علل موفقیت نفرات برتر اما کنکور 96 نکات جالب توجهی داشت که بیان آنها خالی از لطف نیست. آرزوها، امیدها و اهدافی که نفرات برتر در گفت‌وگو با آنا به بیان آنها پرداختند. با بررسی وضعیت رتبه‌های برتر در هر 5 گروه می‌بینیم که وضع دانش‌آموزان تهرانی‌ نسبتا بهتر بود.

نام 39 نفر در لیست نهایی افراد برتر این ماراتن علمی قرار گرفت، 17 نفر از تهران؛ اما دانش‌آموزان یزدی در جایگاه دوم قرار گرفتند، امسال از این 39 نفر که سازمان سنجش اعلام کرد 4 نفر از استان یزد و 4 نفر هم از استان تبریز بودند.

سه رتبه اول گروه هنر را دختران ازآن خود کردند؛ هدف آنها رشته‌های گرافیک و موسیقی بود و یکی از آنها آرزو داشت در آینده مسیر صاحب یک شرکت بزرگ گرافیک شود. اما دختران در بین ده نفر برتر گروه ریاضی به مانند گروه زبان‌های خارجه هیچ نماینده‌ای نداشتند.

رقابت اما در گروه علوم انسانی بین دخترها و پسرها برقرار بود، از ده نفر برتر این گروه 6 پسر و 4 دختر قرار داشتند. درگروه آزمایشی علوم تجربی از ده رتبه برتر تنها یک دختر حضور داشت و ظاهرا در این گروه دختر‌ها قافیه را به پسرها باخته‌اند.

عنوان دانش‌آموز نخبه در بین افراد برتر شاید تعلق بگیرد به امیرحسین قویدل که هم در گروه تجربی رتبه دوم و هم در گروه زبان خارجه رتبه سوم را کسب کرده است. دانش‌آموزی تبریزی که می‌گفت «‌علاقه‌مندم در رشته پزشکی دانشگاه تهران تحصیل کنم و تمام توانم را برای خدمت به کار گیرم.»

برترین رتبه‌های تجربی برای شهرستانی‌هاست و از ده نفر برتر تنها یک نفر تهرانی است. حاصل تلاش دانش‌آموزان ریاضی 5 رتبه زیر 10 برای تهران و 5 رتبه برای شهرستان‌هاست.

نفرات برتر کنکور امسال در گفت‌وگوی خود با خبرنگار آنا، معتقد بودند که به کلاس کنکور و تست نیاز نداشته‌اند. عامل موفقیتی که غالب دانش‌آموزانی آن را دلیل پیروزی خود می‌دانستند تست زدن زیاد بود. رتبه دو گروه ریاضی می‌گفت «‌توانستم مشکلاتم را با تست زنی زیاد حل کنم و همچنین در مدیریت سر کنکور موفق شوم.» استراحت به وقت و درس نخواندن‌های بی‌موقع و زیاد، از مهمترین عواملی بود که این افراد از آنها پرهیز کرده‌اند و اما برخی از آن ها درباره هدف و آینده خود جواب می‌دهند "متاسفانه فعلا برنامه و هدفی ندارم". دانشگاه باید برنامه‌های خود را بهتر و بیشتر برای آماده ساختن این نخبگان و تحویل آنها به جامعه بازبینی کند.

در پایان باید به این نکته توجه کرد که آزمون سراسری تنها مرحله‌ای از تحصیل و زندگی است و موفقیت یا عدم موفقیت در این مرحله شاید برای خیلی از خانواده‌ها و جوانان مهم باشد اما باید بدانیم که آزمون تنها راه رسیدن به خوشبختی نیست.