Get Adobe Flash player

لایحه بودجه ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی شهرداری تهران در شورای شهر

 

 

 محمدعلی نجفی دیروز با حضور در سی و نهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران، لایحه بودجه سال آینده شهرداری تهران را ارائه کرد اما پیش از سخنان نجفی ،چند نفر از اعضای شورا در قالب تذکر‌، مسائل دیگری را به شهردار یادآور شدند و خواستار شفاف سازی آنها شدند.


احمد مسجدجامعی از اعضای شورا در تذکری با اشاره به مرگ دلخراش یک شهروند در جنوب تهران در جریان تخریب خانه شان توسط شهرداری، گفت: وقتی اتفاقی رخ می‌دهد اگر هم اسمی داشته باشد مانند پلاسکو یا سانچی آن را بزرگ می‌کنیم اما اگر این حادثه برای یک آدم عادی رخ دهد موضوع فرق می‌کند و مخصوصا اگر برچسبی هم بزنیم ،موضوع متفاوت می‌شود.


وی افزود:ماموران خاطی در وقوع مرگ این شهروند باید شناسایی و به مراجع ذیصلاح معرفی شوند.‌ مسجدجامعی همچنین با اشاره به سالروز درگذشت مهندس بازرگان‌، تاکید کرد: ایشان نقش زیادی در پیشرفت تهران داشته است و پیشنهاد می‌شود مکان یا خیابانی به نام وی نامگذاری شود .
وی در ادامه به سالگرد حادثه پلاسکو هم اشاره و تاکید کرد: پلاسکو نشاندهنده یک ساختمان خراب نیست، بلکه نشانه یک ساختار خراب است.
افشین حبیب زاده معاون نظارت شورا هم در تذکری درباره حادثه منطقه ۱۸ و فوت یک شهروند ، گفت: متاسفانه هفته گذشته پس از تخریب برخی از املاک باقیمانده تملک شده توسط شهرداری، جسد یکی از شهروندان که ظاهراً شب را در این محل به صبح رسانده بود، پیدا شد.
وی با بیان این که بعد از بررسی‌های اولیه مشخص شد که این شخص از بستگان مالکان ملک فروخته شده بوده که به دلایل نامشخص هنوز در این ملک زندگی می‌کرده است، افزود:‌ شهرداری هم کم دقتی داشته که‌ لازم است شهردار منطقه گزارش کاملی بدهد و ماموران خاطی را شناسایی و به مراجعه ذیصلاح معرفی کند.
محسن هاشمی رئیس شورا هم گفت: گزارش‌هایی از حادثه پلاسکو از سوی کمیته ملی ، شورای شهر و … اعلام شده اما گویی افکار عمومی هنوز سؤالاتی در مورد حادثه پلاسکو، نحوه برخورد با مقصران و … دارند و هنوز قانع نشده اند.
در ادامه زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت شورا پیشنهاد داد که کارگروه دلجویی از آسیب دیدگان حوادث دی ماه تهران ایجاد شود.
پس از اظهارات اعضای شورا،شهردار تهران پشت تریبون قرار گرفت و به قرائت چکیده‌ای از بودجه سال آینده شهرداری پرداخت.
نجفی در تشریح جزئیات بودجه ۹۷ شهرداری گفت: جهت گیری تدوین بودجه به عنوان ابزار سیاستگذاری و اصلاحات ساختاری با تغییرات جدی
 همراه است.
وی افزود: متاسفانه رکود حاکم بر بخش مسکن، کاهش ارتباط منابع شهرداری به اقتصاد شهر ناشی از اجرای قانون برنامه ششم توسعه و تاثیر منفی آن بر تحقق منابع پایدار حاصل از قانون مالیات بر ارزش افزوده به عنوان مهمترین منبع درآمد پایدار سبب متمایل شدن مدیران شهری به کسب درآمد از منابع ناپایدار شده است.
شهردار تهران گفت: همه اینها در کنار نوسان سهم درآمدهای پایدار طی دهه‌های گذشته، تورم دیون سنواتی که حدود ۲۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به طور قطعی به ثبت رسیده، افزایش بی رویه و یکباره ۱۳ هزار نفری نیروی انسانی شهرداری تهران در انتهای سال ۱۳۹۵ و ابتدای سال جاری و وجود پروژه‌های نیمه تمام که نیازمند بیش از ۳۴ هزار میلیارد تومان برای تکمیل آنهاست، چالش‌ها و مسائلی را پیش رو ی تهیه و تنظیم بودجه سال آینده شهرداری تهران قرار می‌دهد که بر این اساس رویکرد بودجه ریزی شهرداری تهران در سال آینده، به طور انقباضی واقعی اتخاذ و در دستور کار قرار گرفت.
شهردار تهران در تشریح رویکردها و الزامات تدوین بودجه سال آینده شهرداری زدر بخش‌های منابع، مصارف، تبصره‌ها، بودجه سازمان‌های وابسته و شرکت‌های تابعه، گفت: شفاف سازی منابع حاصل از سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته به شهرداری تهران با ایجاد تقویت خزانه متمرکز بر اساس بخشنامه ابلاغی وزارت کشور انجام
 خواهد شد.
همچنین پیش بینی منابع بودجه سال آینده به طور واقعی و قابل وصول، افزایش کیفیت منابع درآمدی با تغییر رویکرد از شهر فروشی به ایجاد منابع پایدار، واریز درآمد نیابتی و سود سهام سازمان‌های وابسته و شرکت‌های تابعه به خزانه شهرداری، کاهش وابستگی به واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و پیش بینی حداقلی واگذاری دارایی‌های مالی، افزایش سهم منابع پایدار و استفاده از ظرفیت‌های لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور که مشتمل بر درآمدهای حاصل از اجرای طرح کاهش آلودگی هوا (LEZ) است، اجازه انتشار اوراق مشارکت و استفاده از منابع مالی خارجی و …‌، تدوین شده است.
 ‌وی با یادآوری رویکرد انقباضی واقعی در تدوین بودجه سال آینده شهرداری ، افزود: به رغم پیش بینی نرخ تورم بیش از ۱۰ درصدی برای سال آینده با کاهش ۲٫۲ درصدی نسبت به بودجه مصوب سال جاری و با کاهش ۱۷ درصدی نسبت به منابع تحقق یافته قابل تخصیص در تفریغ بودجه سال ۱۳۹۵، بودجه ۹۷ شهرداری تهران بالغ بر ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.