Get Adobe Flash player

بهره برداری از 52 پروژه عمرانی در دهه فجر امسال در استان تهران

 

 

 مدیرکل راه وشهرسازی استان تهران از بهره برداری از 52 پروژه توسعه راه ها و مسکن و شهرسازی با دو هزار و 150 میلیارد ریال اعتبار در دهه مبارک فجر سال جاری در استان خبر داد.

محمد نادر محمدزاده روز یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: همزمان با سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و با افتتاح این 52 پروژه عمرانی برای حدود 10 هزار نفر از جوانان استان فرصت شغلی ایجاد می شود.
وی با بیان این که در حوزه ساخت و توسعه راه ها 36 پروژه در دهه فجر در استان به بهره برداری می رسد، گفت: 11 پروژه در حوزه مسکن، 5 پروژه در حوزه فنی و اجرایی و همزمان با دهه مبارک امسال 10هزار فقره تسهیلات برای نوسازی بافت های فرسوده 15 شهرستان استان تهران اختصاص یافته است.
محمدزاده گفت: بهره برداری از 6 راه روستایی در استان، افتتاح سه هزار و 167 واحد مسکن مهر، 5 باب مدرسه با بیش از 95 کلاس، بهره برداری از 5 ساختمان مدیریت بحران استان تهران، مجتمع فرهنگی و خدماتی بهزیستی در شهر قدس و 2 باب کتابخانه در شهر ری و اسلامشهر با اعتباری بیش از 14 میلیارد ریالی بخشی از طرح های عمرانی استان است که در دهه فجر امسال به بهره برداری می رسد.
مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران افزود: روزانه به طور متوسط بیش از 650 هزار خودرو وارد و یا از تهران خارج می شوند و برای ساماندهی این مساله مهم افزایش تردد قطارهای حومه ای در دستور کار قرار گرفته تا مردم از خودروهای شخصی کمتر استفاده کنند تا شاهد افزایش آلودگی های محیط زیستی در استان و به خصوص شهر تهران بیش از این نباشیم.
محمدزاده افزود: توسعه کمربندی های اطراف تهران نیز در دستور کار قرار گرفته به طوری که ساخت کمربندی اسلامشهر به طول 38 کیلومتر آغاز شده و قطعه یک آن به طول 12 کیلومتر از شهر واوان تا ضلع جنوبی فرودگاه امام(ره) امیدواریم تا سال 98زیر بار ترافیک برود.
مدیرکل راه وشهرسازی استان تهران بیان کرد: به دنبال تکمیل کمربندی دماوند هستیم تا موقع تردد مردم در این منطقه شاهد ترافیک به خصوص در روزهای تعطیلی نباشیم لذا این مسیر 14 کیلومتری بسیاری از مشکلات ترافیکی را در این منطقه برطرف خواهد کرد.
به گفته وی، در جاده قدیم تهران – قم به دنبال تعریض این مسیر به صورت لاین رفت و برگشت هستیم و برای تکمیل آن حدود 30 میلیارد تومان هزینه می شود و برای نخستین بار در راه های استانی از رویه بتنی در این مسیر استفاده خواهد شد.
محمدزاده بیان کرد: آماده سازی آزادراه کنار گذرجنوبی تهران به طول 168 کیلومتر و با هزینه ای معادل 2400میلیارد تومان از زیاران در منطقه آبیک تا چرمشهر برای ما اهمیت زیادی دارد و این مسیر با عبور از چهار استان قزوین، البرز، تهران و مرکزی بخش زیادی از ترافیک شهر تهران و کرج را برطرف می کند تا مردم بتوانند از این کنار گذر جنوبی به طرف جنوب و شرق کشور به سهولت تردد کنند.
وی با اشاره به ضرورت احداث کمربندی پاکدشت گفت: در شرق تهران شاهد ترافیک بالایی هستیم لذا برای برطرف کردن این ترافیک به دنبال ساخت و تکمیل این کمربندی به طول 30 کیلومتر در این منطقه هستیم تا خودروهایی که از شرق وارد تهران می شوند به سهولت بتوانند در این مسیر تردد کنند.

** نوسازی بافت های فرسوده در استان تهران
مدیرکل راه وشهرسازی استان تهران افزود: از دو هزار و 700 محله بافت فرسوده در کشور 104 محله در استان تهران قرار دارد، اما متوسط جمعیت این بافت های در تهران و استان تهران بیش از 20 هزار نفر است در حالی که در سطح کشور متوسط این محلات 5 هزار نفر جمعیت دارند.
محمدزاده افزود: درصدد هستیم طبق برنامه تمام بافت های فرسوده را در استان که 4 میلیون و 500 هزار نفر در آن زندگی می کنند نوسازی کنیم و مقرر شده در مقیاس کوچک آن را اجرایی کنیم.
وی با بیان این که در مجموع 14 هزار و 500 هکتار بافت فرسوده در استان وجود دارد، گفت: بیش از یک میلیون و 200 خانوار در این بافت های ساکن هستند و تقریبا نصف این آمارها به شهر تهران اختصاص دارد و احیا و بازآفرینی شهری برای ارتقا سطح زندگی مردم در این محلات بسیار مورد توجه دولت و وزارت راه وشهرسازی است تا به تدریج بتوانیم این مناطق را نوسازی کنیم.