Get Adobe Flash player

حجت الاسلام گوهری:خاصیت وقف آن است که انسان را با اعمال نیک ماندگار می کند

 

سرپرست اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان پیشوا در نشست خبری امروز با خبرنگاران به مناسبت هفته وقف که با حضور حجت‌الاسلام حسن هندوآبادی مدیر آستان مقدس امامزاده جعفر(ع) و حجت الاسلام مهدی عطایی برگزار شد ، گفت:وقف، سنتی حسنه و نیکوست که در بیشتر ادیان مورد توجه قرار گرفته و ضمن تأمین روحی و عاطفی انسان، با آخرت انسان نیز گره خورده است.

حجت الاسلام رضا گوهری عنوان کرد: وقف دارای برکات فراوانی است که تقویت حس نوع دوستی و برطرف کردن نیاز جامعه ، یکی از این آثار و برکات است.

وی با تاکید بر ضرورت ترویج سنت حسنه وقف اظهار کرد: شکوفایی و ترویج فرهنگ وقف در جامعه تنها برعهده یک نهاد یا ارگان نیست بلکه همه‏ دستگاه‏های تبلیغی و اجرایی موظفند تا در جهت اعتلای فرهنگ وقف در جامعه با یکدیگر همکاری کنند.

گوهری تاکید کرد:رسانه ها وظیفه دارند با نگارش گزارش های تحلیلی در راستای آگاه سازی عمومی در حوزه وقف تلاش کنند.حجت الاسلام گوهری اظهار داشت:وقف کار بزرگ و شريفي است که بايد در کنار آن وقف فرهنگي را هم ترويج داد چراکه دنياي غرب با دين و فرهنگ اسلامي به‌ طور جدي مقابله مي‌کند و امروز بايد در اين زمينه هوشيار بود.

وی اظهار داشت: بحث وقف مبحثی است که نام افراد وقف کننده را جاویدان می کند، همانطور که در این شهرستان افراد بزرگی را داریم که موقوفاتی را همراه با نام نیک از خود بر جای گذاشته اند و لذا خاصیت وقف آن است که انسان را با اعمال نیک ماندگار می کند.


گوهری افزود:زندگي ما مسلمين اصولاً از وقف است چراکه از گذشتگان به يادگار مانده و امروز بايد براي ترويج آن در جامعه تلاش کنيم.گوهری ادامه داد:توسعه عمراني امامزادگان نیز يکي از نعمات بزرگ الهي است که در اين زمينه مجموعه اوقاف حسب وظیفه اعتقادي و عقيدتي ، در اين زمينه خدمات شاياني را به مردم ارائه مي‌دهند.سرپرست اداره اوقاف وامور خیریه پیشوا با بیان اینکه این شهرتازه تاسیس است وطبق قانون باید دارای ردیف بودجه باشد، گفت: طی۲سال اخیر هیچ بودجه دولتی به اداره اوقاف پیشوا تعلق نگرفته است.


گوهری افزود: شهرستان پیشوا شامل ۸۰ موقوفه می باشد و این ۸۰ موقوفه متصرف و غیر متصرف را در بر می گیرد و نیات آن هم روضه سیدالشهدا  و تعزیه داری در این شهرستان بوده است.

وی گفت: غیر از موقوفاتی که در پیشوا وجود دارند و درآمد بسیار کمی از آنها حاصل می شود، موقوفه شیخ جنید که حدود دو سوم عرصه پلاک پیشوا را در بر می گیرد و تمام پلاک ۱۱۳ ثبتی را نیز شامل می شود و گفتنی است که در پیشوا ۷ امام زاده وجود دارد که شاخص آنها امام زاده موسی بن جعفر است و بقیه عبارتند از؛ امام زاده عبدالله جلیل آباد، امام زاده ابراهیم و امام زاده طارند، امام زاده گان اسحاق موسی کهنک، امام زاده دو تن زواره بید و امام زاده یوسف رضا و برابر قانون اداره این اماکن متبرکه و بقاع با اداره اوقاف می باشد.

سرپرست اداره اوقاف و امور خیریه پیشوا با اشاره به اینکه در سال جدید هیچ بودجه دولتی به مساجد، حسینیه ها وامام زاده های شهرستان  تعلق نگرفته بود و با این وضعیت ما فقط با یاری خیرین اقداماتی را برای اماکن متبرکه به انجام رسانده ایم بیان داشت: از اقدامات صورت گرفته هزینه ۳۰۰ میلیون تومانی در امام زاده عبدالله جلیل آباد قابل ذکر است که شامل؛ تجهیز این امام زاده، تهیه یک منزل برای خادم این امام زاده، هم سطح سازی عبور و مرور  زائرین، تعمیر درب های امام زاده بوده است و همه این موارد با کمک و یاری خیرین و مسئولین و معتمدین محلی به سر انجام رسیده است.

گوهری بیان داشت: امام زاده یوسف رضا با وجودی که دارای درآمد خوبی نمی باشد از ابتدای سال تا کنون ۷۰ میلیون برای این امام زاده هزینه شده است و با بودجه ای که خود اداره اوقاف به این امام زاده تخصیص داد قرار شد که یک شبستان در این امام زاده ایجاد شود و هم اکنون در حال تکمیل می باشد.

وی هزینه آئینه کاری امام زاده گان اسحاق موسی کهنک را ۲۰۰ میلیون برآورد کرد و افزود: برای امام زاده طارند نیز با تخصیص بودجه ای از اداره کل قرار بر ساخت سرویس بهداشتی گذاشته شد که در حال پیشرفت می باشد و همچنین در امام زاده ابراهیم نیز عملیات هم سطح سازی در حال انجام می باشد.

وی در مورد اختلافات اخیر با دفتر موقوفه امامزاده جعفر(ع) افزود:ما با دفتر موقوفه امامزاده جعفر و موقوفات مربوطه هیچ دشمنی نداریم و فقط به‌دنبال قانون و قانون‌مداری هستیم و تلاش داریم که این اقدامات را به صورت قانونی پیگیری کنیم.

گوهری با اشاره به سند شش‌دانگ آستان امامزاده جعفر بن موسی کاظم(ع) اظهار داشت: این سند که دفتر موقوفات شیخ جنید برای اعیانی امامزاده گرفته‌اند، باید تغییر پیدا کند؛ چراکه طبق ماده 22 قانون ثبت، دولت کسی را که به اسم او سند ثبت شده است را صاحب سند می‌شناسد.

گوهری با بیان اینکه این اقدام حتماً از مبادی غیررسمی صورت گرفته است، تصریح کرد: ما خواستار ابطال این سند هستیم و قبل از آن نیز به دفتر موقوفه تذکرات مختلفی در این زمینه داده‌ایم؛ ولی چون دفتر موقوفه از این امر تمکین نکردند از مجراهای قضایی پیگیر شدیم.

وی افزود: حرف ما این است که دفتر موقوفه باید عیان وقف شیخ جنید را به اسم اداره اوقاف تغییر دهد و قانون نیز این کار را انجام می‌دهد و سند را به اسم اداره اوقاف که مسئول حقوقی بقاع متبرکه می‌باشد بازمی‌گرداند.

در پایان این نشست از خبرنگاران فعال در حوزه وقف تقدیر شد.

 

پیشوا , اوقاف پیشوا , امامزاده جعفر پیشوا , موقوفه امامزاده جعفر پیشوا , رضا گوهری اوقاف پیشوا , رضا نورمحمدی پیشوا

 

 

 

 

 

 

 

 

تبلیغات پیشوا

Google

در اين سایت
در كل اينترنت

 

تماس با ما

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس

 

آپلود عکس